Varsity Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Jarred Fielder 12 St Johns 11.58 4.2
2 Bridger Nielsen 12 St Johns 11.79 4.2
3 Tobias Tomlinson 11 Mogollon 12.04 5.0
4 Dylan Blackwater 12 Red Mesa 12.07 4.2
5 Ethan Marbello 9 Blue Ridge 12.13 4.2
6 Rhett McLaws 10 Mogollon 12.26 4.2
7 David Hernandez 12 Blue Ridge 12.27 5.0
8 Jeffery Jones 11 Holbrook 12.34 4.2
9 Hunter Pipkin 11 Red Mesa 12.48 4.2
9 Myron Begay 10 Holbrook 12.48 5.0
11 Taylor Hammond 11 St Johns 12.54 1.8
12 Dominic Hoffmeyer 11 Blue Ridge 12.55 5.0
13 Roland Begay 11 Red Mesa 12.58 5.0
14 Sheldon Tsosie 11 Valley (Sanders) 12.61 5.0
15 Tucker Nielsen 10 St Johns 12.95 5.6
16 Landon Blackburn 9 Mogollon 13.17 1.8
17 Dean Roan 11 Valley (Sanders) 13.28 5.6
18 Victor Tsosie 11 Many Farms 13.29 1.8
19 Tyson Begay 10 Holbrook 13.41 1.8
20 Gregory Dazen 11 Alchesay 13.42 1.8
21 Kiizhoni Earthboy 9 Shonto Prep 13.51 1.8
22 DeAundre Lavender 12 Dishchii bikoh 13.55 1.8
23 Deon Luna 10 Many Farms 13.57 5.6
24 Noah Vincent 10 Grand Canyon 13.68 5.6
25 Carson Bryant 10 Shonto Prep 13.73 4.3
26 Isaiah Jones-Embry 11 Dishchii bikoh 13.79 5.6
27 Derwin Tallman 12 Shonto Prep 13.85 4.3
28 Bahozhoni Lee 12 Red Mesa 14.00 5.6
29 Melakai Longhoma 10 Grand Canyon 14.44 4.3
30 Chad Shorty 11 Many Farms 14.61 5.6
31 Joel Gonzalez 10 Grand Canyon 14.62 1.9
32 Nolan Johnson 11 Grand Canyon 15.04 1.9
33 Carlos Goseyun 9 Alchesay 15.08 4.3
34 Dorian Whiterock 12 Valley (Sanders) 15.15 4.3
35 Rylan Wilson 9 Rock Point 17.17 4.3
Tommy Pederson 10 Blue Ridge DNS 4.2
Sean King 11 St Michael Indian DNS 1.9
Andres Aguilera 10 Holbrook DNS 5.0
Quannah Benny 9 St Michael Indian DNS 4.3
Kobe Massey 12 Alchesay DNS 5.6
Jaedon Segay 9 Pinon DNS 1.9
Enzi Norton 9 Shonto Prep DNS 5.0
Wilny Paul 10 Pinon DNS 1.9
Ethan Gushoney 12 Alchesay DNS 4.3
Tyson King 9 Rock Point DNS 1.8
Varsity Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Peter Casey 9 St Johns 24.12 3.7
1 Conner Skousen 12 St Johns 24.12 5.1
3 Dylan Blackwater 12 Red Mesa 24.71 5.1
4 Ethan Marbello 9 Blue Ridge 24.87 5.1
5 Hunter Pipkin 11 Red Mesa 25.09 5.1
6 Rhett McLaws 10 Mogollon 25.16 5.1
6 David Hernandez 12 Blue Ridge 25.16 5.1
8 Andrew Flores 12 Many Farms 25.45 5.1
9 Andres Aguilera 10 Holbrook 25.57 5.1
10 Sheldon Tsosie 11 Valley (Sanders) 25.62 5.1
11 Isaac Cook 9 Holbrook 25.82 5.1
11 Neegoh Kaska 12 Grand Canyon 25.82 5.1
13 Michael Honer 12 St Johns 25.99 5.1
Johnny Segay 11 Pinon 26.11 5.1
14 Nolan Lyle 10 Grand Canyon 26.42 3.7
15 Deon Brown 10 Holbrook 26.63 5.1
16 Jeffery Jones 11 Holbrook 26.79 7.1
17 Tucker Nielsen 10 St Johns 26.99 3.7
18 Victor Tsosie 11 Many Farms 27.10 3.7
19 Michael Harris 9 Mogollon 27.11 0.5
20 Landon Blackburn 9 Mogollon 27.16 3.7
21 Kiizhoni Earthboy 9 Shonto Prep 27.60 3.7
21 Mason Tacey 10 Grand Canyon 27.60 0.5
23 Seth O'Daniel 10 Many Farms 28.50 5.6
23 Dean Roan 11 Valley (Sanders) 28.50 0.5
25 Erono Hummingbird 9 Rock Point 28.80 7.1
26 DeAundre Lavender 12 Dishchii bikoh 29.12 0.5
27 Carson Bryant 10 Shonto Prep 29.23 5.6
28 Deon Luna 10 Many Farms 30.12 0.5
29 Carlos Goseyun 9 Alchesay 30.28 5.6
30 Netahbian Armstrong 10 Alchesay 30.90 7.1
31 Derwin Tallman 12 Shonto Prep 31.06 5.6
32 Stanley Loas 10 East Fork Lutheran 31.96 7.1
33 Dorian Whiterock 12 Valley (Sanders) 32.49 5.6
34 Rylan Wilson 9 Rock Point 39.71 7.1
Tyson King 9 Rock Point DNS 5.6
Roland Begay 11 Red Mesa DNS 3.7
Sean King 11 St Michael Indian DNS 7.1
Cauy Begay 12 Shonto Prep DNS 0.5
Eronimo Hummingbird 11 Rock Point DNS 3.7
Chase Esparza 11 Blue Ridge DNS 5.1
Jonah Bahe 9 East Fork Lutheran DNS 7.1
Tommy Pederson 10 Blue Ridge DNS 5.1
Melakai Longhoma 10 Grand Canyon DNS 0.5
Quannah Benny 9 St Michael Indian DNS 5.6
Nathaniel Milford 11 St Michael Indian DNS 0.5
Brayden Watchman 9 St Michael Indian DNS 5.6
Varsity Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Andrew Dawson 12 Holbrook 55.32
2 Jaden Thompson 10 St Johns 55.87
3 Andrew Flores 12 Many Farms 56.08
4 Daniel Mora 10 St Johns 56.41
5 Sheldon Tsosie 11 Valley (Sanders) 57.66
6 Quentin Marbello 11 Blue Ridge 58.96
7 Neegoh Kaska 12 Grand Canyon 59.31
8 Johnny Segay 11 Pinon 59.34
9 Aleryn Reid 11 Grand Canyon 59.97
10 Nolan Lyle 10 Grand Canyon 1:00.19
11 Aidan Jessop 10 St Johns 1:00.39
11 Isaac Cook 9 Holbrook 1:00.39
13 Michael Honer 12 St Johns 1:00.46
14 Landon Blackburn 9 Mogollon 1:01.37
15 Sherwon Colelay 11 Alchesay 1:01.54
16 Mason Tacey 10 Grand Canyon 1:02.68
17 Kiizhoni Earthboy 9 Shonto Prep 1:02.69
18 Ethan Joe 9 Alchesay 1:02.70
19 Jamaal Paul 11 Rock Point 1:03.54
20 Richardson Whiterock 12 Shonto Prep 1:04.41
21 Seth O'Daniel 10 Many Farms 1:04.48
22 Dominic Hoffmeyer 11 Blue Ridge 1:05.74
23 Dean Roan 11 Valley (Sanders) 1:06.18
24 Ethan Tacheene 10 Many Farms 1:06.92
25 Carlos Goseyun 9 Alchesay 1:07.44
26 Carson Bryant 10 Shonto Prep 1:07.45
27 Emmanuel Yellowhair 12 Holbrook 1:07.53
28 Simon Liu 9 Holbrook 1:12.97
29 Dorian Whiterock 12 Valley (Sanders) 1:13.45
30 Azreale Hinckley 11 Shonto Prep 1:20.82
31 Rylan Wilson 9 Rock Point 1:31.91
Brayden Watchman 9 St Michael Indian DNS
Dante Garcia 9 St Michael Indian DNS
Nathaniel Milford 11 St Michael Indian DNS
Seth Hutchens 10 Joseph City DNS
Eligh Ashcroft 11 Joseph City DNS
Joe Klah III 12 Pinon DNS
Quannah Benny 9 St Michael Indian DNS
Varsity Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Talon Smith 11 Joseph City 2:10.67
2 Easton Torturica 11 St Johns 2:17.50
3 Tynen Thomas 11 Holbrook 2:22.34
4 Thurman Yazzie 12 Holbrook 2:23.11
5 Tony Crocker 12 Alchesay 2:23.83
6 Aidan Jessop 10 St Johns 2:27.81
7 Justin James 10 Valley (Sanders) 2:28.96
8 Diyanii Yazzie 11 Holbrook 2:31.27
9 Vann Dewey 9 Holbrook 2:36.20
10 Ethan Joe 9 Alchesay 2:40.59
11 D'Andre Yazzie 11 Valley (Sanders) 2:46.98
12 Peshlakai Roan 9 Valley (Sanders) 2:53.35
13 Kaden McCormick 9 Joseph City 2:56.11
14 Azreale Hinckley 11 Shonto Prep 3:03.51
15 Dakota Truax 11 East Fork Lutheran 3:04.38
16 Ace Bilton 9 Grand Canyon 3:06.45
Franklin Jones, Jr. 9 Shonto Prep DNS
Tucker Nielsen 10 St Johns DNS
Enzi Norton 9 Shonto Prep DNS
Stevie Gregg 12 Alchesay DNS
Jared Torres 9 Grand Canyon DNS
Aldon Wauneka 9 St Michael Indian DNS
Eli Richins 9 St Johns DNS
Caius Kennedy 9 Grand Canyon DNS
Chris Childs 11 Dishchii bikoh DNS
Kaedan Yazzie 9 St Michael Indian DNS
Jalen Woody 9 St Michael Indian DNS
Dante Garcia 9 St Michael Indian DNS
Kyren Emerson 9 St Michael Indian DNS
Joe Klah III 12 Pinon DNS
Wilbert Tsosie 12 Pinon DNS
Varsity Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Easton Torturica 11 St Johns 4:59.33
2 Alex Yellowhair 12 Red Mesa 5:00.27
3 Trevor Wilson 12 Many Farms 5:01.53
4 Cale Wisher 11 Grand Canyon 5:02.54
5 Aleryn Reid 11 Grand Canyon 5:23.78
6 Tynen Thomas 11 Holbrook 5:25.72
7 Jacob Bushman 10 Joseph City 5:29.10
8 Joe Klah III 12 Pinon 5:29.95
9 Ethan Tacheene 10 Many Farms 5:34.08
10 Brian Quintero 9 Alchesay 5:35.52
11 Terance Woody 10 Rock Point 5:38.85
12 Diyanii Yazzie 11 Holbrook 5:38.94
13 Jamaal Paul 11 Rock Point 5:44.54
14 Vann Dewey 9 Holbrook 5:55.73
15 Dean Roan 11 Valley (Sanders) 5:57.58
16 Mason Tacey 10 Grand Canyon 6:00.26
17 D'Andre Yazzie 11 Valley (Sanders) 6:01.36
18 Hayden Mike 11 Holbrook 6:03.15
19 Wesely Speen 12 Valley (Sanders) 6:10.58
20 Dorian Whiterock 12 Valley (Sanders) 6:19.93
21 Darriyo Yazzie 9 Shonto Prep 6:21.99
22 Kaden McCormick 9 Joseph City 6:22.63
23 Dakota Truax 11 East Fork Lutheran 7:02.37
24 Josh Plath Blue Ridge 8:11.67
Talon Smith 11 Joseph City DNS
Aldon Wauneka 9 St Michael Indian DNS
Justin Zahgotah 10 Alchesay DNS
Chris Childs 11 Dishchii bikoh DNS
Fernando Denny 12 Pinon DNS
Jared Torres 9 Grand Canyon DNS
Johnny Segay 11 Pinon DNS
Jalen Woody 9 St Michael Indian DNS
Micah Thompson 11 Many Farms DNS
Kyren Emerson 9 St Michael Indian DNS
Varsity Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Talon Smith 11 Joseph City 10:58.48
2 Iry Larzelere 12 Alchesay 11:08.56
3 Justin James 10 Valley (Sanders) 11:15.78
4 Trevor Wilson 12 Many Farms 11:23.30
5 Cale Wisher 11 Grand Canyon 11:31.33
6 Brian Quintero 9 Alchesay 12:27.58
7 Stevie Gregg 12 Alchesay 13:02.34
8 Hayden Mike 11 Holbrook 13:10.60
9 Andrew Bitahey 9 Holbrook 13:29.33
10 Kyen Attakai 12 Holbrook 13:54.74
11 Peshlakai Roan 9 Valley (Sanders) 14:38.60
Justin Zahgotah 10 Alchesay DNS
Micah Thompson 11 Many Farms DNS
Jared Torres 9 Grand Canyon DNS
Diyanii Yazzie 11 Holbrook DNS
Varsity Boys 110m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Josiah Goode 11 Blue Ridge 16.37 1.2
2 Austin Oppen 11 St Johns 17.31 1.2
3 Nicholas Munera 12 Blue Ridge 17.92 1.2
4 Nolan Johnson 11 Grand Canyon 22.98 1.2
Tyson Savage 10 Blue Ridge DNS 1.2
Varsity Boys 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Nicholas Munera 12 Blue Ridge 45.46
2 Josiah Goode 11 Blue Ridge 47.09
3 Jayk Kelton 9 Mogollon 48.29
4 Andrew Dawson 12 Holbrook 49.26
5 Michael Harris 9 Mogollon 51.27
6 Terance Woody 10 Rock Point 51.57
7 PJ London 9 Blue Ridge 51.74
8 Roland Begay 11 Red Mesa 51.97
9 Justin James 10 Valley (Sanders) 52.96
10 Eligh Ashcroft 11 Joseph City 53.46
11 Nolan Johnson 11 Grand Canyon 58.61
Hunter Pipkin 11 Red Mesa DNS
Varsity Boys 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Mogollon 47.72
Rhett McLawsDustin McLawsNoah HornDevon McLean
2 St Johns 48.33
Kyran LeeConner SkousenBridger NielsenJarred Fielder
3 Holbrook 48.49
Myron BegayAndres AguileraAndrew DawsonJeffery Jones
4 Red Mesa 50.10
Hunter PipkinRoland BegayAlex YellowhairDylan Blackwater
5 Alchesay 52.54
Caleb StevensSherwon ColelayStevie GreggGregory Dazen
6 Shonto Prep 54.76
Cauy BegayKiizhoni EarthboyEnzi NortonDerwin Tallman
7 Rock Point 56.78
Eronimo HummingbirdTyson KingJamaal PaulTerance Woody
8 Grand Canyon 59.75
Logan WilesCaius KennedyAce BiltonNoah Vincent
Blue Ridge DQ
David HernandezDominic HoffmeyerEthan MarbelloTommy Pederson
St Michael Indian DNS
Brayden WatchmanDante GarciaQuannah BennySean King
Varsity Boys 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Mogollon 3:52.22
Rhett McLawsTobias TomlinsonNoah HornDevon McLean
2 Blue Ridge 4:04.55
Ethan MarbelloQuentin MarbelloPJ LondonNicholas Munera
3 Holbrook 4:10.06
Jeffery JonesAndrew DawsonAndres AguileraTynen Thomas
4 St Johns 4:12.48
Jaden ThompsonDaniel MoraJacob ScarbroughAidan Jessop
5 Alchesay 4:13.68
Sherwon ColelayCaleb StevensIry LarzelereTony Crocker
6 Grand Canyon 4:51.16
Ace BiltonDaniel CockrumCaius KennedyNoah Vincent
7 Shonto Prep 5:34.97
Cauy BegayCarson BryantEnzi NortonRichardson Whiterock
Varsity Boys 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Joseph City 9:10.18
Jacob BushmanEligh AshcroftSeth HutchensTalon Smith
2 Grand Canyon 9:17.46
Mason TaceyNolan LyleAleryn ReidCale Wisher
3 Alchesay 9:28.40
Stevie GreggTony CrockerHarley UptonIry Larzelere
4 Holbrook 9:32.60
Diyanii YazzieThurman YazzieVann DeweyTynen Thomas
Varsity Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Matt Fields 12 Joseph City 42-10.75
2 Zakhari Waits 12 Holbrook 42-00.75
3 Neegoh Kaska 12 Grand Canyon 39-09.75
4 Isaiah Jones-Embry 11 Dishchii bikoh 39-00.50
5 Troy Hill 12 Holbrook 38-11.00
6 PJ London 9 Blue Ridge 35-09.00
7 Daniel West 12 Blue Ridge 33-11.25
8 Diego Hernandez 12 St Johns 33-02.25
9 Wyatt Cox 11 St Johns 32-10.25
10 Adrian Baloo 12 Joseph City 32-07.50
11 Jaylen Crook 12 Mogollon 31-04.75
12 Jonah Bahe 9 East Fork Lutheran 30-08.75
13 Elijah Jessop 10 St Johns 30-08.00
14 Oliver Lester 12 Holbrook 30-05.75
15 Bahozhoni Lee 12 Red Mesa 28-11.50
16 Herman Yellowhair 12 Grand Canyon 27-00.00
17 Wesely Speen 12 Valley (Sanders) 26-07.75
18 Stanley Loas 10 East Fork Lutheran 25-09.00
19 Paxton Wadsworth Jr Red Mesa 24-02.75
20 J Bryant 12 Shonto Prep 24-02.00
21 Ethan Gushoney 12 Alchesay 24-00.00
22 Ty Tuni 9 St Michael Indian 23-09.00
23 Darriyo Yazzie 9 Shonto Prep 22-08.00
24 Reese Ashcroft 9 Joseph City 22-05.75
25 Isaac Blake, Jr. 9 Shonto Prep 22-00.25
26 Jaedon Segay 9 Pinon 21-11.25
27 Logan Wiles 9 Grand Canyon 21-09.50
28 Markeith Donley 11 Grand Canyon 20-03.25
29 Sanchez Garcia 12 Alchesay 19-08.25
30 Mason Hawk 9 Holbrook 14-11.50
Wilbert Tsosie 12 Pinon ND
Ashton Begay 12 St Michael Indian ND
Xavier Etsitty 10 Many Farms ND
Taylor Hammond 11 St Johns ND
Weshane Henry 9 Rock Point ND
Franklin Jones, Jr. 9 Shonto Prep ND
Kaedan Yazzie 9 St Michael Indian ND
Chris Childs 11 Dishchii bikoh ND
Thomas Truax 11 East Fork Lutheran ND
Chase Esparza 11 Blue Ridge ND
Dylan Tsosie 10 Many Farms ND
Fernando Denny 12 Pinon ND
Erono Hummingbird 9 Rock Point ND
Wilny Paul 10 Pinon ND
Varsity Boys Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Zakhari Waits 12 Holbrook 121-06
2 Neegoh Kaska 12 Grand Canyon 114-02
3 PJ London 9 Blue Ridge 111-08
4 Matt Fields 12 Joseph City 108-05
5 Daniel West 12 Blue Ridge 104-00
6 Troy Hill 12 Holbrook 102-03
7 Isaiah Jones-Embry 11 Dishchii bikoh 96-08
8 DeAundre Lavender 12 Dishchii bikoh 88-01
9 Herman Yellowhair 12 Grand Canyon 86-04
10 Diego Hernandez 12 St Johns 84-04
11 Samuel Sumpter 12 Holbrook 82-00
12 Taylor Hammond 11 St Johns 79-09
13 Eronimo Hummingbird 11 Rock Point 77-01
14 Stanley Loas 10 East Fork Lutheran 69-11
15 Adrian Baloo 12 Joseph City 69-06
16 Reese Ashcroft 9 Joseph City 68-03
17 Thomas Truax 11 East Fork Lutheran 66-08
18 Bahozhoni Lee 12 Red Mesa 65-04
19 Wilbert Tsosie 12 Pinon 64-04
20 Wyatt Cox 11 St Johns 62-00
21 Ivan Gray 10 Rock Point 59-05
22 Darriyo Yazzie 9 Shonto Prep 58-11
23 Michael Honer 12 St Johns 54-08
24 Paxton Wadsworth Jr Red Mesa 51-06
25 Melakai Longhoma 10 Grand Canyon 51-05
26 Sanchez Garcia 12 Alchesay 49-08
27 Jonah Bahe 9 East Fork Lutheran 47-11
28 Ethan Gushoney 12 Alchesay 46-11
29 Joel Gonzalez 10 Grand Canyon 45-03
30 Isaac Blake, Jr. 9 Shonto Prep 43-09
31 Jaedon Segay 9 Pinon 35-04
Oliver Lester 12 Holbrook ND
Fernando Denny 12 Pinon ND
Kyren Emerson 9 St Michael Indian ND
Wilny Paul 10 Pinon ND
Gregory Dazen 11 Alchesay ND
Weshane Henry 9 Rock Point ND
Kobe Massey 12 Alchesay ND
Ty Tuni 9 St Michael Indian ND
Kaedan Yazzie 9 St Michael Indian ND
Xavier Etsitty 10 Many Farms ND
Chris Childs 11 Dishchii bikoh ND
Erono Hummingbird 9 Rock Point ND
Franklin Jones, Jr. 9 Shonto Prep ND
Dylan Tsosie 10 Many Farms ND
Varsity Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Austin Oppen 11 St Johns 5-10.00
2 Noah Horn 12 Mogollon 5-08.00
3 Harley Upton 12 Alchesay 5-08.00
4 Kylan Atkinson 10 Blue Ridge 5-06.00
5 Dustin McLaws 12 Mogollon 5-00.00
6 Nolan Lyle 10 Grand Canyon 4-06.00
6 Quentin Marbello 11 Blue Ridge 4-06.00
Diego Hernandez 12 St Johns NH
Taylor Hammond 11 St Johns NH
Kobe Massey 12 Alchesay NH
Carlos Briones 11 Grand Canyon NH
Jacob Scarbrough 9 St Johns NH
Melakai Longhoma 10 Grand Canyon NH
Varsity Boys Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Noah Horn 12 Mogollon 9-06.00
2 Jayk Kelton 9 Mogollon 9-06.00
3 Eli Richins 9 St Johns 8-06.00
4 Jacob Scarbrough 9 St Johns 8-06.00
Dustin McLaws 12 Mogollon NH
Varsity Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Devon McLean 12 Mogollon 19-08.50 -4.4
2 Jayk Kelton 9 Mogollon 18-03.00 -1.0
3 Tommy Pederson 10 Blue Ridge 17-03.50 -2.1
4 Dustin McLaws 12 Mogollon 17-03.25 -4.3
5 Daniel Mora 10 St Johns 16-06.00 -3.7
6 Diego Hernandez 12 St Johns 15-10.50 -1.3
7 Richardson Whiterock 12 Shonto Prep 15-09.00 -3.7
8 Sheldon Tsosie 11 Valley (Sanders) 15-06.25 -1.6
9 Jamaal Paul 11 Rock Point 13-10.00 -3.3
10 Terance Woody 10 Rock Point 13-09.50 -4.9
11 Troy Hill 12 Holbrook 13-04.00 -3.9
12 Netahbian Armstrong 10 Alchesay 13-00.50 -2.8
13 Derwin Tallman 12 Shonto Prep 12-11.00 -2.2
14 Jonah Bahe 9 East Fork Lutheran 12-01.00 -1.9
15 J Bryant 12 Shonto Prep 11-07.75 -2.9
16 Dakota Truax 11 East Fork Lutheran 11-05.50 -2.0
17 Joel Gonzalez 10 Grand Canyon 11-03.50 -1.8
18 Stanley Loas 10 East Fork Lutheran 11-02.50 -5.8
19 Azreale Hinckley 11 Shonto Prep 10-11.00 -5.2
20 Tyson King 9 Rock Point 10-10.00 -3.9
21 Daniel Cockrum 11 Grand Canyon 10-08.00 -3.2
22 Rylan Wilson 9 Rock Point 9-01.00 -3.0
Caleb Stevens 11 Alchesay ND
Matt Fields 12 Joseph City ND
Emilio Briceno 9 St Johns ND
Kyran Lee 10 St Johns ND
Malachi Daniels 10 Holbrook ND
Nicholas Munera 12 Blue Ridge ND
Myron Begay 10 Holbrook ND
Tyson Savage 10 Blue Ridge ND
Varsity Boys Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Matt Fields 12 Joseph City 42-09.00 0.0
2 Kyran Lee 10 St Johns 39-07.50 -0.1
3 Austin Oppen 11 St Johns 37-01.00 -0.9
4 Daniel Jimenez 11 St Johns 36-02.75 -1.8
5 Jayk Kelton 9 Mogollon 35-04.25 0.0
6 Kylan Atkinson 10 Blue Ridge 34-07.25 -1.1
7 Tobias Tomlinson 11 Mogollon 33-09.25 -1.1
8 Jacob Scarbrough 9 St Johns 31-05.50 -1.3
Malachi Daniels 10 Holbrook ND
Devon McLean 12 Mogollon ND
Varsity Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Holly Smith 11 St Johns 13.66 3.3
2 Emma Perkins 11 Grand Canyon 14.08 3.3
3 Savannah Perkins 12 Grand Canyon 14.19 3.3
4 Cara Begay 11 Red Mesa 14.37 3.3
5 Raban Lindsey 10 St Johns 14.48 3.3
6 Kasidee Johnson 9 St Johns 14.59 3.3
7 Jaden Pack 10 Holbrook 14.64 1.7
8 Merritt Fisk 9 Blue Ridge 14.74 1.7
9 Naomi Jordan 9 Blue Ridge 14.75 3.3
10 Shanika Allen 12 Valley (Sanders) 14.80 1.7
11 Erica Novak 10 St Johns 14.97 1.7
11 Cayli Miles 10 Grand Canyon 14.97 1.7
11 Brennae Butterfield 10 Alchesay 14.97 3.5
14 Halle Anderson 10 Alchesay 15.01 1.7
15 Katy Spillman 10 Blue Ridge 15.09 3.9
16 Cara Wilson 9 Holbrook 15.11 3.5
17 Meaghan Donehoo 11 Grand Canyon 15.17 3.5
18 Annalise Casetellano 10 Joseph City 15.18 1.7
19 Vanessa Martinez 11 Red Mesa 15.54 3.5
20 Roselinda Harvey 9 Many Farms 16.05 3.5
21 Julia Llanos 9 Blue Ridge 16.15 5.6
22 Tierra John 9 Rock Point 16.31 3.9
23 Brianna Yazzie 9 Rock Point 16.36 3.9
24 Sari Murdock 10 Joseph City 16.64 3.9
25 Kirsty Begay 12 Shonto Prep 16.76 3.9
26 Joesanna Yellowhair 12 Pinon 17.21 3.5
27 Brooklyn Rogers 11 Joseph City 18.42 3.5
28 Shayleen Laughter 10 Shonto Prep 18.68 4.8
29 Anastasia Declay 12 Alchesay 18.85 4.8
30 McKayla Begay 10 Shonto Prep 20.07 5.6
Teryline Descheny 10 Many Farms DNS 4.8
Liana BlueEyes 10 Rock Point DNS 5.6
Madison Honie 10 Many Farms DNS 3.9
Andreanna Joe 12 Rock Point DNS 3.9
Viviauna Hatch 10 Red Mesa DNS 4.8
Katrina Heaton 9 Joseph City DNS 1.7
Brianna Williams 9 St Michael Indian DNS 3.9
Aaliyah Nez 11 Red Mesa DNS 3.5
Delila Nakaidinae 12 St Michael Indian DNS 3.3
Sophia Francis 11 Pinon DNS 4.8
Chealynne Franco 12 Mogollon DNS 5.6
Valentina Bendle 10 Alchesay DNS 4.8
Varsity Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Kara Meyer 9 St Johns 28.64 3.2
2 Kiera Smith 10 Blue Ridge 28.91 3.2
3 Sara Jessop 10 St Johns 29.20 3.2
4 Shanika Allen 12 Valley (Sanders) 30.43 3.2
5 Olivia Smith 12 Blue Ridge 30.74 2.7
6 Brennae Butterfield 10 Alchesay 31.03 3.2
7 Isabelle Gaytan 10 St Johns 31.25 3.2
8 Cara Begay 11 Red Mesa 31.56 5.3
9 Merritt Fisk 9 Blue Ridge 31.60 5.3
10 Cayli Miles 10 Grand Canyon 31.71 3.2
11 Erica Novak 10 St Johns 31.77 5.3
12 Vanessa Martinez 11 Red Mesa 33.04 5.3
13 Cara Wilson 9 Holbrook 33.37 3.8
14 Brianna Yazzie 9 Rock Point 33.82 5.3
15 Tierra John 9 Rock Point 34.00 5.3
16 Roselinda Harvey 9 Many Farms 34.02 5.3
17 Shay Sands 9 Holbrook 34.11 3.8
18 Annalise Casetellano 10 Joseph City 34.46 5.2
19 Jessica Klah 10 Pinon 34.70 3.8
20 Brianna Williams 9 St Michael Indian 35.12 5.2
21 Alicia Tohannie 10 Holbrook 36.03 3.8
22 Raelencia Neztsosie 11 Pinon 36.12 5.2
23 Chasity White 11 Rock Point 37.08 3.8
24 Kabree Westover 9 Joseph City 37.81 5.2
25 Sari Murdock 10 Joseph City 38.63 5.2
26 Anastasia Declay 12 Alchesay 40.03 2.7
27 Brooklyn Rogers 11 Joseph City 41.56 2.7
Kirsty Begay 12 Shonto Prep DNS 5.2
Teryline Descheny 10 Many Farms DNS 2.7
Naomi Jordan 9 Blue Ridge DNS 2.7
Madison Honie 10 Many Farms DNS 3.8
Leona Tate 12 Alchesay DNS 5.2
Meaghan Donehoo 11 Grand Canyon DNS 3.8
Aaliyah Nez 11 Red Mesa DNS 5.2
Ashley Tsingine 9 St Michael Indian DNS 5.3
Shania Sandoval 11 Shonto Prep DNS 2.7
Valentina Bendle 10 Alchesay DNS 2.7
Ranisha Begay 11 Rock Point DNS 3.8
Ashley Begay 11 Red Mesa DNS 3.2
Varsity Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Sara Jessop 10 St Johns 1:08.45
2 Addasyn Brimhall 9 Blue Ridge 1:10.38
3 Cayli Miles 10 Grand Canyon 1:10.62
4 Emily Halls 10 Blue Ridge 1:14.43
5 Meaghan Donehoo 11 Grand Canyon 1:15.22
6 Jaden Pack 10 Holbrook 1:15.29
7 Isabelle Gaytan 10 St Johns 1:16.64
8 Cara Wilson 9 Holbrook 1:20.53
9 Megan Hinton 10 St Johns 1:22.23
10 Jessica Klah 10 Pinon 1:22.58
11 Leona Tate 12 Alchesay 1:22.66
12 Merritt Fisk 9 Blue Ridge 1:22.99
13 Shay Sands 9 Holbrook 1:24.03
14 Alicia Tohannie 10 Holbrook 1:25.11
15 Rosella Altaha 12 Alchesay 1:25.89
16 Raelencia Neztsosie 11 Pinon 1:26.55
17 Taryn Beatty 12 Alchesay 1:27.51
18 Tanisha Cosay 12 Alchesay 1:28.89
19 Kabree Westover 9 Joseph City 1:29.08
20 Saige Flake 10 Joseph City 1:30.27
21 Taylor Fields 10 Joseph City 1:31.56
22 Jacqui Francis 12 Red Mesa 1:38.62
23 Tapanga Bedonie 12 Valley (Sanders) 1:40.59
Savannah Perkins 12 Grand Canyon DNS
Tailey Hinton 12 St Johns DNS
Ali Upshaw 10 St Michael Indian DNS
Amaya Stuefen 11 St Michael Indian DNS
Savannah Longhoma 9 Grand Canyon DNS
Ashley Begay 11 Red Mesa DNS
Ashley Tsingine 9 St Michael Indian DNS
Cara Begay 11 Red Mesa DNS
Madison Honie 10 Many Farms DNS
Varsity Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kaylie Gardner 11 Joseph City 2:39.28
2 Kiah Demuth 11 Holbrook 2:44.08
3 Bailey Kindelay Fr Alchesay 2:49.80
4 Maria Riley 10 Alchesay 2:52.04
5 Cayli Miles 10 Grand Canyon 3:00.20
6 Katelyn Kayonnie 11 Holbrook 3:03.02
7 Malita Malone 10 Alchesay 3:11.28
8 Laural Cosay 9 East Fork Lutheran 3:20.11
9 Tapanga Bedonie 12 Valley (Sanders) 3:48.00
Charnell Wycliffe 10 Alchesay DNS
Ashley Begay 11 Red Mesa DNS
Savannah Longhoma 9 Grand Canyon DNS
Cameron Nelson 10 St Michael Indian DNS
Makiah Kennedy 10 Grand Canyon DNS
Amaya Stuefen 11 St Michael Indian DNS
Ali Upshaw 10 St Michael Indian DNS
Varsity Girls 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kaylie Gardner 11 Joseph City 6:09.87
2 Swiftbird Yellowhair 12 Many Farms 6:14.46
3 Naomi Rustin 10 Alchesay 6:25.53
4 Jessica Todacheenie 12 Holbrook 6:28.12
5 Nicole Shorty 12 Many Farms 6:30.58
6 Katelyn Kayonnie 11 Holbrook 6:43.61
7 Ciara Spencer 10 Holbrook 7:03.96
8 Laural Cosay 9 East Fork Lutheran 7:07.23
9 Tanjia Clarkson 10 Alchesay 7:11.99
10 Tapanga Bedonie 12 Valley (Sanders) 7:25.30
11 Tanisha Cosay 12 Alchesay 7:26.34
12 Katrina Heaton 9 Joseph City 7:28.05
13 Jessica Klah 10 Pinon 7:44.21
14 Shantal Gibson 9 Valley (Sanders) 8:08.35
15 Kenisha Burnette 10 Alchesay 8:16.83
16 Joesanna Yellowhair 12 Pinon 8:36.51
Precious Robinson 11 Pinon DNS
Sophia Francis 11 Pinon DNS
Lynelle Slim 9 St Michael Indian DNS
Ashley Begay 11 Red Mesa DNS
Cameron Nelson 10 St Michael Indian DNS
Chiara Holgate 9 St Michael Indian DNS
Ernessa Benally 12 Many Farms DNS
Makiah Kennedy 10 Grand Canyon DNS
Savannah Longhoma 9 Grand Canyon DNS
Varsity Girls 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kiah Demuth 11 Holbrook 13:39.27
2 Nicole Shorty 12 Many Farms 13:45.54
3 Naomi Rustin 10 Alchesay 13:57.13
4 Ciara Spencer 10 Holbrook 14:03.87
5 Swiftbird Yellowhair 12 Many Farms 14:16.01
6 Laural Cosay 9 East Fork Lutheran 15:19.72
7 Tanjia Clarkson 10 Alchesay 15:27.27
8 Jordan Platero 11 Holbrook 17:05.67
9 Shania Sandoval 11 Shonto Prep 21:15.69
Jade Knight 10 Holbrook DNS
Precious Robinson 11 Pinon DNS
Ashley Phillips 9 St Michael Indian DNS
Varsity Girls 100m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Annalise Casetellano 10 Joseph City 20.11 5.4
2 Chealynne Franco 12 Mogollon 21.01 5.4
3 Sara Jessop 10 St Johns 21.35 5.4
4 Megan Hinton 10 St Johns 21.43 5.4
Lacey Wallace 10 St Johns DNS 5.4
Varsity Girls 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Olivia Smith 12 Blue Ridge 56.87
2 Chealynne Franco 12 Mogollon 59.04
3 Kimberlin Johnstun 10 Joseph City 1:02.61
4 Aracely Telles 9 St Johns 1:04.04
5 Lacey Wallace 10 St Johns 1:04.92
Varsity Girls 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 St Johns 54.86
Johanna JessopHolly SmithAddie ParkerKara Meyer
2 Mogollon 58.40
Isabella HornJilliana ManerHannah WhippleChealynne Franco
3 Alchesay 58.87
Tanisha CosayBrennae ButterfieldBailey KindelayHalle Anderson
4 Blue Ridge 1:01.02
Addasyn BrimhallKiera SmithOlivia SmithBroghan Hanson
5 Joseph City 1:01.59
Annalise CasetellanoKimberlin JohnstunSari MurdockKatrina Heaton
6 Shonto Prep 1:11.60
Garyn BedonieShayleen LaughterShania SandovalKirsty Begay
Rock Point DNS
Ranisha BegayAndreanna JoeTierra JohnBrianna Yazzie
Varsity Girls 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 St Johns 4:48.95
Johanna JessopAddie ParkerSara JessopRaban Lindsey
2 Alchesay 5:15.35
Maria RileyHalle AndersonMalita MaloneNaomi Rustin
3 Holbrook 5:31.73
Kiah DemuthKatelyn KayonnieShay SandsCara Wilson
Varsity Girls 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Alchesay 11:55.24
Maria RileyTanjia ClarksonMalita MaloneNaomi Rustin
2 Holbrook 12:49.07
Jessica TodacheenieShay SandsKatelyn KayonnieKiah Demuth
Grand Canyon DNS
Savannah PerkinsSavannah LonghomaKara AustinMakiah Kennedy
St Michael Indian DNS
Chiara HolgateAshley PhillipsLynelle SlimAli Upshaw
Varsity Girls Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Broghan Hanson 12 Blue Ridge 31-06.50
2 Garyn Bedonie 9 Shonto Prep 29-00.00
3 Hanna Mallow 12 Dishchii bikoh 28-02.25
4 Melisha Jeter-Nanacasia 12 Grand Canyon 27-09.25
5 Khylee Flake 11 Joseph City 27-08.00
6 Cara Begay 11 Red Mesa 26-10.00
7 Tilda Hubbell 12 Valley (Sanders) 26-08.75
8 Maricela Perez 10 Blue Ridge 24-11.25
9 Hailey Rush 11 Joseph City 23-07.00
10 Halle Anderson 10 Alchesay 22-08.50
11 Wendelyn Clay 11 Rock Point 22-07.50
12 Taryn Beatty 12 Alchesay 22-04.50
13 Brooke Sagnitso 12 Holbrook 21-11.50
14 Tyra Briones 12 Grand Canyon 21-10.75
15 Ranisha Begay 11 Rock Point 21-04.50
16 Makayla Gray 10 Valley (Sanders) 21-02.25
17 Joesanna Yellowhair 12 Pinon 20-09.00
18 Taylor Fields 10 Joseph City 20-05.50
19 Jaden Pack 10 Holbrook 20-04.00
20 Shayleen Laughter 10 Shonto Prep 20-03.00
21 Kelsy Hall 11 Blue Ridge 20-00.75
22 Andrea Waters 12 St Johns 19-09.50
23 Kelsie Hubbard 11 Blue Ridge 19-07.25
24 Jacqui Francis 12 Red Mesa 19-07.00
25 Liana BlueEyes 10 Rock Point 19-04.75
26 Caitlin Prothro 11 St Johns 19-03.75
26 Kara Austin 9 Grand Canyon 19-03.75
28 Diayne Harvey 12 Alchesay 18-06.00
29 McKayla Begay 10 Shonto Prep 17-03.25
30 Tailey Hinton 12 St Johns 17-00.75
31 Kirsty Begay 12 Shonto Prep 16-10.25
32 Megan Hinton 10 St Johns 16-03.50
33 Victoria Momberg 12 Blue Ridge 16-02.00
34 Shantal Gibson 9 Valley (Sanders) 15-04.00
Rhiannon Altaha 11 Alchesay ND
Amanda Begay 10 Many Farms ND
Sophia Francis 11 Pinon ND
Callie Pugh 10 Joseph City ND
Delila Nakaidinae 12 St Michael Indian ND
Andreanna Joe 12 Rock Point ND
Brianna Williams 9 St Michael Indian ND
Viviauna Hatch 10 Red Mesa ND
Varsity Girls Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Broghan Hanson 12 Blue Ridge 108-01
2 Tilda Hubbell 12 Valley (Sanders) 91-04
3 Hanna Mallow 12 Dishchii bikoh 87-06
4 Maricela Perez 10 Blue Ridge 81-08
5 Diayne Harvey 12 Alchesay 73-08
6 Jaden Pack 10 Holbrook 71-03
7 Garyn Bedonie 9 Shonto Prep 69-09
8 Taryn Beatty 12 Alchesay 68-11
9 Hailey Rush 11 Joseph City 67-04
10 Khylee Flake 11 Joseph City 67-00
11 Brooke Sagnitso 12 Holbrook 62-00
12 Tailey Hinton 12 St Johns 59-10
13 Kara Austin 9 Grand Canyon 56-01
14 Hannah Whipple 10 Mogollon 54-08
15 Ranisha Begay 11 Rock Point 53-11
16 Kelsy Hall 11 Blue Ridge 52-08
17 Shayleen Laughter 10 Shonto Prep 52-03
18 Jacqui Francis 12 Red Mesa 51-09
19 Melisha Jeter-Nanacasia 12 Grand Canyon 51-08
20 Andrea Waters 12 St Johns 51-06
21 Taylor Fields 10 Joseph City 49-03
22 Liana BlueEyes 10 Rock Point 48-06
23 Callie Pugh 10 Joseph City 48-03
24 Wendelyn Clay 11 Rock Point 47-10
25 Victoria Momberg 12 Blue Ridge 39-00
26 Chasity White 11 Rock Point 34-09
27 Megan Hinton 10 St Johns 32-02
Tyline Descheny 12 Many Farms ND
Rhiannon Altaha 11 Alchesay ND
Amanda Begay 10 Many Farms ND
Viviauna Hatch 10 Red Mesa ND
Delila Nakaidinae 12 St Michael Indian ND
Tyra Briones 12 Grand Canyon ND
Brianna Williams 9 St Michael Indian ND
Varsity Girls High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brooke Patterson 10 St Johns 4-10.00
2 Isabella Horn 9 Mogollon 4-10.00
3 Emily Halls 10 Blue Ridge 4-02.00
Isabelle Gaytan 10 St Johns NH
Brennae Butterfield 10 Alchesay NH
Merritt Fisk 9 Blue Ridge NH
Malita Malone 10 Alchesay NH
Varsity Girls Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Holly Smith 11 St Johns 8-06.00
Varsity Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Kiera Smith 10 Blue Ridge 14-06.00 -3.2
2 Jilliana Maner 10 Mogollon 14-00.50 -2.3
3 Brooke Patterson 10 St Johns 13-09.50 -1.1
4 Isabella Horn 9 Mogollon 13-08.50 -2.7
5 Isabelle Gaytan 10 St Johns 13-06.50 -1.4
6 Emma Perkins 11 Grand Canyon 13-01.00 -1.9
7 Hannah Whipple 10 Mogollon 12-10.50 -2.3
8 Addie Parker 12 St Johns 12-05.50 -5.3
9 Kasidee Johnson 9 St Johns 12-04.00 -2.5
10 Tanisha Cosay 12 Alchesay 11-03.75 -4.1
11 Tapanga Bedonie 12 Valley (Sanders) 11-02.00 -3.6
12 Julia Llanos 9 Blue Ridge 10-06.75 -0.4
13 Addasyn Brimhall 9 Blue Ridge 10-03.00 -4.6
14 Tierra John 9 Rock Point 10-02.00 -3.8
15 Kara Austin 9 Grand Canyon 10-01.00 -3.5
16 Raelencia Neztsosie 11 Pinon 10-00.50 -2.5
17 Brianna Yazzie 9 Rock Point 9-11.50 -4.2
19 Rosella Altaha 12 Alchesay 9.50 -3.4
18 Leona Tate 12 Alchesay 9-02.25 -3.3
Katy Spillman 10 Blue Ridge ND
Lynelle Slim 9 St Michael Indian ND
Katrina Heaton 9 Joseph City ND
Varsity Girls Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Kiera Smith 10 Blue Ridge 31-00.25 -0.4
2 Emily Halls 10 Blue Ridge 30-03.50 -1.0
3 Jilliana Maner 10 Mogollon 30-03.00 -1.8
4 Johanna Jessop 12 St Johns 29-10.00 -2.2
5 Brooke Patterson 10 St Johns 29-07.50 -0.9
6 Isabella Horn 9 Mogollon 29-05.00 -2.4
7 Raban Lindsey 10 St Johns 28-04.75 -0.7
8 Hannah Whipple 10 Mogollon 26-08.50 -1.2