Boys 5,000 Meters HS Division I
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Micah Utz 12 Paradise Valley Chri.. 19:26.02
2 Eli Timm 12 Trinity Christian 19:45.71
3 Phillip Kane 10 Caurus Academy 19:48.36
4 John Martinez 12 Our Lady of the Sun 19:51.91
5 Cameron Anderson 9 Jefferson Prep 19:58.85
6 Lucas Wright 9 Jefferson Prep 20:00.86
7 Jordan Perry 11 Caurus Academy 20:09.49
8 Steve Camasto 10 Caurus Academy 20:15.58
9 Matthew Melendez 10 Maryvale Prep Academy 20:47.00
10 AJ Arkeveld 12 New Way Academy 21:08.55
11 Kyle Welsh 11 Caurus Academy 21:20.15
12 Dominic Balistrieri 9 Caurus Academy 21:38.14
13 Jacob Roundy 10 Trinity Christian 21:40.31
14 Sequioa Kunkel 10 Orme 22:01.32
15 Peter Reiss 9 Our Lady of the Sun 22:11.22
16 James Trevolt 9 Jefferson Prep 22:19.26
17 Noah Fletcher 8 Caurus Academy 22:21.93
18 Steven Shi 10 Orme 23:00.31
19 Ezekiel Strangeowl 11 Salt River 23:03.00
20 Brandon Hughbanks 10 Trinity Christian 23:03.67
21 Zach Welsh 9 Caurus Academy 23:06.42
22 Shayne Scates 12 Trinity Christian 23:19.41
23 Alex Luna-Ow 9 BASIS Mesa 23:28.08
24 Micah Witt 9 Jefferson Prep 23:34.29
25 Tarun Dhupati 9 New Way Academy 23:46.01
26 Rudy Robledo 12 Salt River 23:56.74
27 Johnathon Everson 11 Caurus Academy 24:43.66
28 Ken Coelho 11 Caurus Academy 24:44.21
29 Jamari John-Rose 11 Orme 25:02.63
30 Arrigo Martinez 9 Our Lady of the Sun 25:23.24
31 Frank Torres 9 Maryvale Prep Academy 25:26.63
32 Tommy Sichrovsky 9 Caurus Academy 25:28.72
33 Toriano Leraaen 10 Caurus Academy 25:32.17
34 Ethan Morse 12 Trinity Christian 25:49.17
35 Kyle Bristow 11 Caurus Academy 26:21.01
36 Anthony Allen 9 Herberger Young Scho.. 26:37.22
37 David Bragelman 11 New Way Academy 26:51.40
38 Seth Crews 12 New Way Academy 26:54.57
39 Albert Richardson 9 BASIS Goodyear 27:21.95
40 Atticus Helvig 9 Jefferson Prep 27:25.80
41 Chase Brewer 11 Caurus Academy 27:29.09
42 Sabin Miguel 12 Salt River 27:42.37
43 Jackson Lara 9 New Way Academy 28:30.53
44 Shaun Karakkattu 11 BASIS Mesa 28:56.98
45 Keanu Schiefelbien 10 Maryvale Prep Academy 29:42.01
46 Josh Kaplan 11 New Way Academy 30:26.07
47 Xavier Jordan 9 Maryvale Prep Academy 31:26.75
48 Kyle Bragelman 11 New Way Academy 34:23.32
5,000 Meters HS Division I Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 Caurus Academy 30
2 Jefferson Prep 55
3 Trinity Christian 57
4 New Way Academy 85
Boys 5,000 Meters HS Division II
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Kaelan James 10 Arizona School for t.. 18:40.16
2 Jay-ar Gloria 12 Madison Highland Prep 18:43.00
3 Tannis Manha 10 Heritage Academy Que.. 18:50.93
4 Harrison Witmer 12 Arizona School for t.. 19:06.70
5 Santino Cardenas 10 Arizona School for t.. 19:11.03
6 Jackson Bland 9 Imagine Prep (Surpri.. 19:11.93
7 Camilo Landaverde 11 Canyon State Academy 19:19.12
8 Fabio Molina 10 Heritage Academy Que.. 19:36.68
9 Akash Kuppravalli 12 BASIS Scottsdale 20:00.54
10 Shaw Hu 9 BASIS Scottsdale 20:12.94
11 Dylan Almquist 10 Eduprize (Gilbert) 20:14.56
12 Cody Schafer 11 Heritage Academy Que.. 20:27.57
13 Connor Williamson 12 BASIS Scottsdale 20:38.72
14 Jonathan Terry (JT... 10 Imagine Prep (Surpri.. 21:03.02
15 Bryson Calkins 9 BASIS Scottsdale 21:10.26
16 Xavier Martin 11 South Ridge 21:12.41
17 Varun Dillibabu 9 BASIS Scottsdale 21:23.77
18 Saul Guillen 11 Madison Highland Prep 21:36.59
19 Mohamed Elamin Ram... 9 Heritage Academy Que.. 21:39.98
20 Dillan Patel 10 BASIS Scottsdale 21:40.92
21 Osue Blake 9 Canyon State Academy 21:52.01
22 Derick Claes 12 Arizona School for t.. 21:56.58
23 Adam Begleman 11 Heritage Academy Que.. 22:04.70
24 Dylan Swartz 11 Arizona School for t.. 22:06.69
25 Aditya Kuppravalli 12 BASIS Scottsdale 22:14.25
26 Logan Conway 10 BASIS Scottsdale 22:17.87
27 Ravi Patel 12 BASIS Scottsdale 22:23.63
28 Frankie Medina 11 Canyon State Academy 22:32.10
29 jacob Digiacomo 11 Imagine Prep (Supers.. 22:42.15
30 William Malek 10 Madison Highland Prep 22:43.28
31 Edwyn Espinoza 9 South Ridge 22:58.20
32 Cory Williamson 11 BASIS Scottsdale 23:12.00
33 Sai Srihaas Potu 11 BASIS Peoria 23:16.43
34 Malachi Commanda 12 Canyon State Academy 23:18.79
35 Chad Kahiga 11 Imagine Prep (Supers.. 23:22.59
36 Eliel Leon 11 Madison Highland Prep 23:25.63
37 Jesse Juarez 9 Mission Heights Prep.. 23:46.88
38 Jovani Zamarripa 9 Canyon State Academy 23:54.75
39 Isaac Heinze 10 Arizona School for t.. 24:00.05
40 Zachary Larger 12 Madison Highland Prep 24:03.15
41 Dylan Steidley 12 BASIS Scottsdale 24:09.95
42 Vincent Claes 10 Arizona School for t.. 24:20.88
43 Jesus Valenzuela 10 Madison Highland Prep 24:24.78
44 Luis Coronado 9 South Ridge 24:29.18
45 Kaleb Thornlow 11 Imagine Prep (Supers.. 24:33.98
46 Olinmazatemictli (... 9 Arizona School for t.. 24:40.81
47 Brian Terasaki 12 Arizona School for t.. 24:46.04
48 Armando Acosta 11 Canyon State Academy 24:47.52
49 Brandon McLaughlin 10 Mission Heights Prep.. 25:31.43
50 Alexander Cameron 10 Mission Heights Prep.. 26:39.97
51 Zac Lane-Snider 10 Arizona School for t.. 26:59.25
52 Ian Larger 11 Madison Highland Prep 27:50.21
53 Kevin Clark 10 Eduprize (Gilbert) 28:24.42
54 Ruben Orduno 10 Canyon State Academy 29:11.05
55 Jason Ozuna 10 Canyon State Academy 29:11.39
56 Ryker Macias 9 Imagine Prep (Supers.. 29:35.31
57 Said Ayala 10 Madison Highland Prep 30:59.35
58 Adlai Reuss 8 BASIS Scottsdale 31:21.40
59 Garrett Stark 9 Imagine Prep (Surpri.. 44:56.83
5,000 Meters HS Division II Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 Arizona School for the Ar 48
2 BASIS Scottsdale 53
3 Heritage Academy Queen Cr 54
4 Madison Highland Prep 92
5 Canyon State Academy 95
Boys 1.5 Mile JH Division I
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Alex Columbus 8 Summit School of Ahw.. 11:00.78
2 Jake Wheeless 8 Summit School of Ahw.. 13:56.55
3 Ryan Van Kirk 5 Summit School of Ahw.. 14:11.05
1.5 Mile JH Division I Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
Boys 1.5 Mile JH Division II
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Luke Samuelson - BASIS Mesa 9:24.74
2 Lucas Gardner 7 Arizona School For T.. 9:54.44
3 Dominick Kroeger 8 Arizona School For T.. 10:06.43
4 Brian Hrnicek 8 Arizona School For T.. 10:11.86
5 Roland Carpenter - BASIS Mesa 10:13.29
6 Braxton Pearce - BASIS Mesa 10:47.55
7 Jack Webb - BASIS Mesa 10:48.86
8 Jack Miller - BASIS Mesa 11:35.31
9 Adwitiyo Datta 8 BASIS Goodyear 11:44.61
10 Sebastian Roman 7 Legacy Traditional -.. 11:50.49
11 Samuel Webb - BASIS Mesa 13:06.61
12 Joshua Tune - BASIS Mesa 13:40.91
13 Mateo Roman 5 Legacy Traditional -.. 13:44.34
14 Dominic Adame 6 Legacy Traditional -.. 15:00.81
15 Shiv Radadiya 6 Legacy Traditional -.. 16:29.14
16 Dean Mosiman 6 BASIS Goodyear 16:34.83
17 Malachi Fish 5 Legacy Traditional -.. 17:51.50
1.5 Mile JH Division II Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 BASIS Mesa 15
2 Legacy Traditional - Lave 48
Boys 1.5 Mile JH Division III
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Cole Carpenter 8 Legacy Traditional -.. 8:54.97
2 Max Mills 7 Heritage (Glendale) 9:23.95
3 Christian Head 7 Imagine Prep (Surpri.. 9:25.34
4 Kaleb Kjer 8 Paradise Honors 9:42.32
5 Patrick Zanzucchi 8 Legacy Traditional -.. 9:57.72
6 Caleb Murlatt 7 Paradise Honors 9:58.08
7 Caleb Wamble 8 Paradise Honors 10:01.12
8 Julian Navarette R... 7 Paradise Honors 10:02.17
9 Kilik Moss 7 Legacy Traditional -.. 10:04.61
10 Ammon Passey 8 Legacy Traditional -.. 10:20.57
11 Julian Gallarzo 7 Legacy Traditional -.. 10:25.09
12 Colton Mitton 8 Paradise Honors 10:26.76
13 Braiden Wellmen 7 Imagine Prep (Surpri.. 10:29.14
14 Aslan Feng 8 BASIS Peoria 10:32.50
15 Jacob Peterson 6 Imagine Prep (Surpri.. 10:35.04
16 Eli Hernandez 8 Legacy Traditional -.. 10:40.84
17 Boone Anderson 5 Legacy Traditional -.. 10:53.40
18 Regan Young 8 Imagine Prep (Surpri.. 10:57.52
19 Lucas Uribe 8 Heritage (Glendale) 11:03.92
20 Eric Diaz 6 Legacy Traditional -.. 11:22.37
21 Xavier Gallarzo 6 Legacy Traditional -.. 11:22.71
22 Kaleb Jarmen 8 Paradise Honors 11:28.87
23 Bobby Villa 5 Heritage (Glendale) 11:32.11
24 Jackson Hall 6 Legacy Traditional -.. 11:35.96
25 Daniel Gold 7 BASIS Peoria 11:36.94
26 Raphael Wagner 5 BASIS Peoria 11:44.93
27 Elijah Blan 7 Legacy Traditional -.. 11:45.68
28 Rett Larson 8 Legacy Traditional -.. 11:46.46
29 Derrick Heaton 5 Heritage (Glendale) 11:53.88
30 Blake Hammond 6 Legacy Traditional -.. 11:56.95
31 Micah Passey 6 Legacy Traditional -.. 11:57.45
32 Nathan Jimenez 7 Imagine Prep (Surpri.. 11:58.47
33 Hashim Mohammed Arif 6 BASIS Peoria 12:00.00
34 Jake Kovac 6 Imagine Prep (Surpri.. 12:04.01
35 Ted Hanchett 6 Imagine Prep (Surpri.. 12:08.63
36 Joseph Delli Bovi 8 Paradise Honors 12:12.57
37 Ashton Avelar 8 Paradise Honors 12:26.79
38 Manuelito Buck 6 Legacy Traditional -.. 12:30.90
39 Braden Stroh 8 Paradise Honors 12:56.02
40 Caleb Casillas 8 Legacy Traditional -.. 13:21.67
41 Wyatt Reconco 8 Legacy Traditional -.. 13:34.40
42 Kaden Klippel 6 Legacy Traditional -.. 13:40.42
43 Nathan Suarez 6 Legacy Traditional -.. 13:59.60
44 Josiah Sobarzo 6 Paradise Honors 14:36.69
45 Ethan Davis 6 BASIS Peoria 15:27.40
46 Samuel Hartsock 7 Paradise Honors 16:05.75
47 Evan Seashols 6 Paradise Honors 16:12.42
48 William Ackerman 6 Legacy Traditional -.. 17:38.56
49 Alexandro Rosas 6 Paradise Honors 17:45.04
50 Heath Anthony 6 Legacy Traditional -.. 17:55.16
51 Logen Acord 6 Legacy Traditional -.. 18:28.57
1.5 Mile JH Division III Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 Paradise Honors 32
2 Legacy Traditional - Surp 49
3 Imagine Prep (Surprise) 70
4 Legacy Traditional - Phoe 81
5 BASIS Peoria 115
Girls 5,000 Meters HS Varsity
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Julia Lace 11 BASIS Scottsdale 22:49.36
2 Grace Dietz 12 Arizona School for t.. 22:57.38
3 Sofia Rhorer 9 BASIS Mesa 23:32.45
4 Kiley Steidinger 9 Trinity Christian 23:47.48
5 Imogen Dietz 9 Arizona School for t.. 23:50.24
6 Jesse Hix 12 Trinity Christian 23:53.66
7 Rose Lynn Ritter 11 Madison Highland Prep 24:20.04
8 Karis Orr 10 Trinity Christian 24:35.80
9 Kenya Reyes 9 Salt River 24:54.36
10 Ivena Chavez 9 Trinity Christian 25:00.12
11 Sidney King 9 Imagine Prep (Surpri.. 25:17.80
12 Mallika Khosla 12 BASIS Scottsdale 25:57.20
13 Zoe Zidzik 11 Caurus Academy 26:25.05
14 Anna Robinson 12 Imagine Prep (Supers.. 26:32.14
15 Anna Foley 11 Madison Highland Prep 26:40.80
16 Kiona Sumral 12 Salt River 26:47.00
17 Alyssa Francisco 10 Salt River 26:55.13
18 Saanvi Tiwary 10 BASIS Peoria 27:27.80
19 Madeleine Swartz 12 BASIS Mesa 27:48.14
20 Isabella Kish 9 Heritage Academy Que.. 27:56.07
21 Alyssa Eichenberg 9 New Way Academy 28:07.98
22 Brooke Coyl 10 Trinity Christian 28:46.37
23 Ava Maloney 10 Arizona School for t.. 28:58.37
24 Izzie Le 11 Orme 29:43.39
25 Rayna Shah 11 BASIS Scottsdale 29:49.05
26 Ki-Ana Loring 12 Salt River 30:05.83
27 Mimi Hauser 11 BASIS Scottsdale 30:09.50
28 Samantha Bloom 11 BASIS Scottsdale 30:23.53
29 Anjali Backus 10 BASIS Goodyear 30:45.03
30 Ximenna Black 9 Imagine Prep (Surpri.. 30:55.96
31 Loralai Colin 9 BASIS Scottsdale 30:57.51
32 Kaitlyn Silva 11 Caurus Academy 30:58.35
33 Gabby Wodka 12 BASIS Scottsdale 31:08.01
34 Natalie Higgins 10 Heritage Academy Que.. 32:03.59
35 Amira Abboud 9 BASIS Scottsdale 32:20.14
36 Yasmine Bernal 9 Orme 32:24.02
37 Ariam Woldemariam 9 Maryvale Prep Academy 32:46.13
38 Brittany Schmitz 12 BASIS Peoria 32:54.25
39 Ava Newman 12 Arizona School for t.. 33:00.81
40 Gureet Kaur 9 BASIS Goodyear 33:19.47
41 Elizabeth Sheahan 10 Our Lady of the Sun 33:31.55
42 Sona Shukla 9 BASIS Peoria 33:34.81
43 Karley Bowman 9 Caurus Academy 33:44.08
44 Bonnie Owens 9 Arizona School for t.. 34:19.45
45 Alexis Culpepper 10 Imagine Prep (Supers.. 34:23.43
46 Katie Tuchi 10 Arizona School for t.. 34:27.04
47 Mallory Isaacson 11 BASIS Scottsdale 35:06.63
48 Isabelle Silva 9 Imagine Prep (Surpri.. 35:20.88
49 Lennox Le 11 Orme 35:46.99
50 Lily Gosar 10 Arizona School for t.. 36:13.63
51 Annika Erikson 11 Herberger Young Scho.. 37:15.95
52 Kre Stewart 10 Salt River 37:39.43
53 Elizabeth Cook 9 Mission Heights Prep.. 37:58.44
54 Araceli Franco 9 BASIS Goodyear 38:00.23
55 Aisling Pitman 9 Mission Heights Prep.. 38:10.35
56 Jade Gomez 10 Imagine Prep (Supers.. 41:27.83
5,000 Meters HS Varsity Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 Trinity Christian 34
2 BASIS Scottsdale 57
3 Arizona School for the Ar 60
4 Salt River 67
Girls 1.5 Mile JH Division I
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Holly Matchinsky 7 Summit School of Ahw.. 10:52.02
2 Avery Thomas 6 Summit School of Ahw.. 12:04.16
1.5 Mile JH Division I Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
Girls 1.5 Mile JH Division II
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Sophie Miga 8 BASIS Goodyear 10:07.47
2 Rebecca Franco 8 BASIS Goodyear 11:21.18
3 Mayanelli Reyes 7 Arizona School For T.. 11:40.13
4 Dana Garcia 7 Arizona School For T.. 11:59.08
5 Katelyn Donahue 7 BASIS Goodyear 12:00.80
6 Amara Burroughs 5 Arizona School For T.. 12:43.71
7 Lola Garcia 8 Arizona School For T.. 13:03.24
8 Ella Heldenbrand 8 Arizona School For T.. 13:21.56
9 Zoe Brown 8 Arizona School For T.. 13:51.14
10 Anne-Marie Daines 6 Legacy Traditional -.. 14:49.86
11 McKinney Sharp 6 Arizona School For T.. 14:56.59
12 Sonja Hickox 7 Arizona School For T.. 15:09.76
13 Ellory Fisher 8 Arizona School For T.. 15:47.15
14 Kendall Rossi 6 Arizona School For T.. 16:18.75
15 Chinyere Nwafor 7 Legacy Traditional -.. 16:30.28
16 Aryonah Sahneyah 6 Legacy Traditional -.. 18:02.92
17 Layla Hermosillo 6 Legacy Traditional -.. 18:37.11
18 Lily Mosiman 8 BASIS Goodyear 19:53.52
19 Lauren Lane-Snider 8 Arizona School For T.. 20:30.12
20 Lorna Maynard 6 Arizona School For T.. 20:50.67
21 Olivia Garcia 5 Arizona School For T.. 22:33.37
1.5 Mile JH Division II Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 Arizona School For The Ar 15
Girls 1.5 Mile JH Division III
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Emery Levin 6 Paradise Honors 10:08.79
2 Olivia Duncan 6 Legacy Traditional -.. 10:18.45
3 Roselyn Pina 7 Legacy Traditional -.. 10:30.65
4 Lindsay Blaich 7 Paradise Honors 10:33.07
5 Cambri Snyder 6 Legacy Traditional -.. 10:39.82
6 Sophia Garcia-Vargas 8 Paradise Honors 10:49.67
7 Lily Seashols 8 Paradise Honors 10:54.42
8 Addison Seabaugh 7 Paradise Honors 11:04.33
9 Vanessa VonDerAhe 8 Imagine Prep (Surpri.. 11:05.13
10 Natalie Stoddard 8 Paradise Honors 11:23.35
11 Annabelle Floyd 8 Paradise Honors 11:38.99
12 Zoey Simon 6 Paradise Honors 11:56.67
13 Julie Ryan 6 Paradise Honors 12:01.67
14 Emeri Elliston 7 Paradise Honors 12:35.77
15 Alina Hernandez 7 Legacy Traditional -.. 12:52.09
16 Alexis Gallarzo 8 Legacy Traditional -.. 13:14.32
17 Natalie Jimenez 8 Imagine Prep (Surpri.. 13:18.01
18 Ashlee Wood 7 Legacy Traditional -.. 13:32.27
19 Brooklynne Barber 6 Paradise Honors 13:33.65
20 Daniella Fragos 6 Imagine Prep (Surpri.. 13:33.97
21 Samantha Ranus 7 Paradise Honors 13:41.18
22 Alisha Simeroth 6 Paradise Honors 13:53.82
23 Kaitlynn Heilman 6 Paradise Honors 14:01.28
24 Ariah Koerner 6 Imagine Prep (Surpri.. 14:16.08
25 Makaya Garcia 6 Heritage (Glendale) 14:29.49
26 Sahara Lara 7 Paradise Honors 15:07.96
27 Natasha Roy 7 Legacy Traditional -.. 15:11.95
28 Ria Duggal 8 BASIS Peoria 16:02.47
29 Talia Travis 8 Legacy Traditional -.. 16:46.55
30 Sarah Davis 6 BASIS Peoria 17:33.59
31 Izabella Ayala 5 Heritage (Glendale) 18:25.83
32 Miley Chavez 7 Legacy Traditional -.. 20:13.82
33 Sydney Reconco 6 Legacy Traditional -.. 22:26.21
34 Jasmine Guzman 8 Legacy Traditional -.. 22:28.48
1.5 Mile JH Division III Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 Paradise Honors 26
2 Legacy Traditional - Surp 33