AIA State T & F Championship Meet - 5/9/2012 to 5/12/2012
Mesa CC
Results
Girls 100 Meter Dash Division II
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 0.1
1 Diggs, Vanessa 11 Sunrise Moun 12.60q
2 Zibrat, Melanie 11 Ironwood Rid 12.62q
3 McClelland, Taylor 9 Sahuarita 12.74
4 Morales, Charletta 11 South Mounta 12.79
5 Smith, Jaszmyne 12 Betty H Fair 12.91
6 Gormley, Suzanna 9 Cactus Shado 13.03
7 Calvin, Sidney 12 McClintock 13.35
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.4
1 Smith, Nikki 10 La Joya Comm 12.37q
2 Jarrett, Sasha 9 Raymond S Ke 12.49q
3 Brice-Montgomery, Jelia 9 Verrado 12.50q
4 Fuentes, Alyssa 12 Verrado 12.73q
5 Jones, Shakia 9 La Joya Comm 12.94
5 Waters, Takerra 11 South Mounta 12.94
7 Cole, Sophia 12 Gila Ridge 13.71
8 Ochoa, Camille 9 Gila Ridge 13.75
Heat 3 Preliminaries Wind: 3.5
1 Crunkleton-Wilson, Micha 10 Salpointe Ca 11.80q
2 Gajda, Diana 10 Salpointe Ca 12.58q
3 Reed, Brittany 12 Desert Edge 12.73q
4 Freedman, Jasmine 12 Greenway 12.95
5 Gormley, Jenny 12 Cactus Shado 13.00
6 Bussey, Riley 12 Queen Creek 13.01
7 Byl, Merideth 12 Salpointe Ca 13.17
Girls 100 Meter Dash Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Finals Wind: -1.6
1 Crunkleton-Wilson, Micha 10 Salpointe Ca 12.02
2 Gajda, Diana 10 Salpointe Ca 12.54
3 Jarrett, Sasha 9 Raymond S Ke 12.56
4 Brice-Montgomery, Jelia 9 Verrado 12.59
5 Diggs, Vanessa 11 Sunrise Moun 12.63
6 Zibrat, Melanie 11 Ironwood Rid 12.67
7 Smith, Nikki 10 La Joya Comm 12.74
8 Fuentes, Alyssa 12 Verrado 12.90
9 Reed, Brittany 12 Desert Edge 13.08
Girls 200 Meter Dash Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Wind: -0.4
1 Freedman, Jasmine 12 Greenway 26.34
2 Price, Jessica 11 Campo Verde 26.49
3 Smith, Jaszmyne 12 Betty H Fair 26.90
4 Smith, Scottrita 12 McClintock 27.08
5 Tucker, Alexis 12 Mohave 27.12
6 Starks, Jasmine 9 South Mounta 27.24
Section 2 Wind: -1.2
1 Dagnino, Anyssa 11 Sahuaro 26.47
2 Cooper, Victoria 9 Ironwood Rid 26.48
3 Fuentes, Alyssa 12 Verrado 26.55
4 Waters, Takerra 11 South Mounta 26.63
5 Morales, Charletta 11 South Mounta 26.65
6 Smith, Nikki 10 La Joya Comm 26.70
7 Reed, Brittany 12 Desert Edge 26.90
Section 3 Wind: -0.2
1 Crunkleton-Wilson, Micha 10 Salpointe Ca 24.50
2 Stepter, Jaide 12 Canyon Del O 24.54
3 Gajda, Diana 10 Salpointe Ca 25.29
4 Jarrett, Sasha 9 Raymond S Ke 25.56
5 Brice-Montgomery, Jelia 9 Verrado 26.04
6 McClelland, Taylor 9 Sahuarita 26.06
7 Diggs, Vanessa 11 Sunrise Moun 26.42
8 Yantis, Taylor 11 Paradise Val 26.45
9 Jackson, Paeden 10 Gila Ridge 26.52
Girls 400 Meter Dash Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Williams, Shantrell 12 Camelback 1:00.37
2 Tucker, Alexis 12 Mohave 1:01.66
3 Cruz, Mia 10 Notre Dame P 1:01.68
4 Allen, Riley 9 Vista Grande 1:02.62
5 Rolph, Jenny 11 Liberty 1:03.17
6 Hayes, Emily 9 Greenway 1:03.77
-- Dahl, Haylee 10 Gila Ridge DQ
Section 2
2 Sawchuk, Hailey 9 Ironwood Rid 59.82
3 Dewulf, Tess 10 Arcadia 1:00.62
4 Pitts, Aliana 12 Apollo 1:00.97
5 Dagnino, Anyssa 11 Sahuaro 1:03.34
7 Fernander, Shalise 10 Flowing Well 59.00
-- Aba, Ronis 11 Moon Valley DNF
Section 3
1 Gajda, Diana 10 Salpointe Ca 55.92
2 Crunkleton-Wilson, Micha 10 Salpointe Ca 55.99
3 Jackson, Paeden 10 Gila Ridge 58.26
4 Towson, Dorothea 12 Washington 58.70
5 Forbis, Kayla 11 Queen Creek 58.74
6 Jarrett, Sasha 9 Raymond S Ke 58.90
8 Cooper, Victoria 9 Ironwood Rid 59.00
8 Zibrat, Melanie 11 Ironwood Rid 59.24
9 Taffuri, Julia 9 Notre Dame P 59.54
Girls 800 Meter Run Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Taffuri, Julia 9 Notre Dame P 2:22.77
2 Boughan, Sarrah 11 Canyon Del O 2:23.84
3 Bullington, Kate 10 Arcadia 2:24.87
4 Johnson, Rae 10 Flagstaff 2:24.96
5 Burrous, Anna 9 Ironwood Rid 2:27.13
6 Hatton, Alexis 10 Sunrise Moun 2:27.91
7 Swanson, Nysa 12 Liberty 2:28.30
8 Shaban, Leticia 12 Tempe 2:29.94
9 Zalewski, Danielle 11 Cactus Shado 2:31.30
10 Cartledge, Clarissa 10 Notre Dame P 2:31.38
11 Baker, Terri 11 Cactus Shado 2:36.36
Section 2
1 Steward, April 12 Canyon Del O 2:20.13
2 Giddings, Sidney 12 Sahuarita 2:20.73
3 Zibrat, Melanie 11 Ironwood Rid 2:22.76
4 Fraher, Claren 10 Prescott 2:23.47
5 Taite, Taylor 9 Flagstaff 2:23.78
6 Cartledge, Marcella 12 Notre Dame P 2:23.82
7 Towson, Dorothea 12 Washington 2:23.95
8 Bock, Sarah 9 Ironwood Rid 2:25.33
9 DeWulf, Sofia 10 Arcadia 2:25.56
10 Kessler, Caitlin 12 Apache Junct 2:25.72
11 Wilkinson, Emily 12 Ironwood Rid 2:27.08
12 Newell, Chloe 12 Sahuaro 2:29.61
13 Garcia, Diana 11 Tempe 2:30.03
14 Gillick, Tatiana 10 Flagstaff 2:31.76
Girls 1600 Meter Run Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Taite, Taylor 9 Flagstaff 5:12.50
2 Gillick, Tatiana 10 Flagstaff 5:12.70
3 Newell, Chloe 12 Sahuaro 5:14.58
4 Bock, Sarah 9 Ironwood Rid 5:19.05
5 Wilkinson, Emily 12 Ironwood Rid 5:20.88
6 Boughan, Sarrah 11 Canyon Del O 5:21.36
7 Garcia, Diana 11 Tempe 5:22.15
8 Urcadez, Zoe 12 Salpointe Ca 5:22.51
9 Vanderhout, Julie 11 Notre Dame P 5:24.10
10 Burrous, Anna 9 Ironwood Rid 5:27.93
11 Haynes, Madison 10 Gila Ridge 5:27.95
12 Swanson, Nysa 12 Liberty 5:31.28
13 Shaban, Leticia 12 Tempe 5:32.35
14 Riley, Tiffany 9 Liberty 5:32.97
15 Baker, Terri 11 Cactus Shado 5:34.83
16 Myers-Lenz, Sloane 10 Cactus Shado 5:35.30
17 Footracer, Cheyenne 10 Agua Fria Un 5:35.38
18 Hatton, Alexis 10 Sunrise Moun 5:38.52
19 Williams, Melissa 11 Sahuarita 5:39.13
20 Bernard, Tatiana 10 McClintock 5:40.24
21 Latin, Molly 10 Ironwood Rid 5:40.57
22 Gomez, Janeth 10 Arcadia 5:40.59
23 Farnsley, Rebecca 10 Peoria 5:51.99
Girls 3200 Meter Run Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Gillick, Tatiana 10 Flagstaff 11:18.51
2 Vanderhout, Julie 11 Notre Dame P 11:28.31
3 Newell, Chloe 12 Sahuaro 11:32.98
4 Wilkinson, Emily 12 Ironwood Rid 11:33.85
5 Garcia, Diana 11 Tempe 11:37.63
6 Bock, Sarah 9 Ironwood Rid 11:41.89
7 Steward, April 12 Canyon Del O 11:52.09
8 Shaban, Leticia 12 Tempe 11:54.38
9 Urcadez, Zoe 12 Salpointe Ca 11:56.80
10 Hilarides, Lucy 9 Queen Creek 11:59.65
11 Haynes, Madison 10 Gila Ridge 12:01.31
12 Dowdall, Heather 9 Sahuaro 12:02.42
13 Ingram, Ali 12 Greenway 12:03.54
14 Gomez, Janeth 10 Arcadia 12:06.36
15 Francis, Anika 9 Flagstaff 12:13.20
16 Salazar, Alexis 10 Sahuaro 12:13.64
17 Davis, Keave 11 McClintock 12:15.20
18 Salgado, Rocio 11 Camelback 12:16.16
19 Vanasco, Alessandra - Catalina Foo 12:16.27
20 Greaber, Alison 12 Flowing Well 12:18.81
21 Powell, Kristin 9 Ironwood Rid 12:25.07
22 Farnsley, Rebecca 10 Peoria 12:25.93
23 Latin, Molly 10 Ironwood Rid 12:26.21
24 Baker, Terri 11 Cactus Shado 12:46.94
25 Whetzel, Hannah 9 Catalina Foo 13:19.35
Girls 100 Meter Hurdles Division II
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: 1.0
1 Thompson, Alyssa 11 Salpointe Ca 15.02q
2 Fisher, Kathy 12 Sahuaro 15.30q
3 Pitts, Aliana 12 Apollo 15.52q
4 Lowman, Lindsey 10 Bradshaw Mou 16.08
5 Parker, Maddy 11 Catalina Foo 16.44
6 Barker, Leosha 10 South Mounta 17.09
7 Robinson, Angela 10 Peoria 17.18
-- Watson, Michelle 11 Yuma DQ
Heat 2 Preliminaries Wind: 1.7
1 Shelton, Andee 12 Verrado 15.00q
2 Dawson, Haley 11 Desert Edge 15.54q
3 Kurtz, Kennedy 10 Ironwood Rid 16.01q
4 Bourne, Jada 11 Peoria 16.10
5 Alexander, Bethany 10 Greenway 16.42
6 O' Hearn, MacKenzie 9 Cactus Shado 16.90
7 Johnson, Ashley 12 Thunderbird 16.93
8 Gaul, Katherine 11 Sahuaro 20.33
Heat 3 Preliminaries Wind: -2.3
1 Stepter, Jaide 12 Canyon Del O 14.73q
2 Yantis, Taylor 11 Paradise Val 15.82q
3 Crewse, Summer 11 Queen Creek 15.90q
4 Cole, Sophia 12 Gila Ridge 16.24
5 McDowell, Meg 10 Campo Verde 16.68
6 Finley, Jessica 9 Peoria 17.40
7 Baker, Toni 12 Coconino 17.56
-- Alkhatib, Halimah 12 Desert Edge DNF
Girls 100 Meter Hurdles Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Finals Wind: -1.1
1 Stepter, Jaide 12 Canyon Del O 14.43
2 Thompson, Alyssa 11 Salpointe Ca 15.09
3 Shelton, Andee 12 Verrado 15.11
4 Pitts, Aliana 12 Apollo 15.42
5 Kurtz, Kennedy 10 Ironwood Rid 15.53
6 Yantis, Taylor 11 Paradise Val 15.55
7 Crewse, Summer 11 Queen Creek 15.65
8 Dawson, Haley 11 Desert Edge 15.82
Girls 300 Meter Hurdles Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Costello, Shannon 11 Campo Verde 49.16
2 Thompson, Haylee 9 Salpointe Ca 50.38
3 Gaul, Katherine 11 Sahuaro 50.63
4 Cordell, Kate 10 Cactus Shado 51.03
5 Johnson, Ashley 12 Thunderbird 51.49
6 Robinson, Angela 10 Peoria 52.11
Section 2
1 Bourne, Jada 11 Peoria 46.61
2 Dawson, Haley 11 Desert Edge 48.08
3 Ruiz, Lauren 11 Sunrise Moun 48.68
4 Baker, Toni 12 Coconino 49.00
5 Trepte, Hannah 11 Notre Dame P 49.02
6 Soderstrom, Erika 9 Cactus Shado 49.92
7 Godinez, Alexis 11 Apollo 50.17
8 Williams, Paris 10 Agua Fria Un 50.35
9 Alexander, Bethany 10 Greenway 50.45
Section 3
1 Stepter, Jaide 12 Canyon Del O 42.01
2 Shelton, Andee 12 Verrado 44.04
3 Thompson, Alyssa 11 Salpointe Ca 44.15
4 Yantis, Taylor 11 Paradise Val 45.15
5 Fisher, Kathy 12 Sahuaro 45.99
6 Kurtz, Kennedy 10 Ironwood Rid 46.46
7 McDowell, Meg 10 Campo Verde 46.68
8 Fotinos, Nicole 11 Sahuaro 49.97
9 Belnap, Maddie 10 Queen Creek 50.80
Girls 4x100 Meter Relay Division II
================================================================
School Finals
================================================================
Section 1
1 Gila Ridge 'A' 50.57
2 Thunderbird 'A' 50.60
3 Raymond S Kellis 'A' 50.61
4 Bradshaw Mountain 'A' 50.74
5 Betty H Fairfax 'A' 50.89
6 Sunrise Mountain 'A' 50.95
7 Campo Verde 'A' 51.20
8 Cactus Shadows 'A' 51.90
-- Catalina Foothills 'A' DQ
Section 2
1 Verrado 'A' 48.39
2 Sahuarita 'A' 49.35
3 South Mountain 'A' 49.43
4 Queen Creek 'A' 50.48
5 Salpointe Catholic 'A' 50.79
6 La Joya Community 'A' 51.42
7 Canyon Del Oro 'A' 52.58
-- Moon Valley 'A' DNF
Girls 4x400 Meter Relay Division II
================================================================
School Finals
================================================================
Section 1
1 Sunrise Mountain 'A' 4:06.81
2 Catalina Foothills 'A' 4:07.41
3 Queen Creek 'A' 4:08.21
4 Liberty 'A' 4:09.57
5 Marcos De Niza 'A' 4:13.45
6 Thunderbird 'A' 4:16.12
7 Apollo 'A' 4:19.30
8 Canyon Del Oro 'A' 4:19.49
9 Cactus Shadows 'A' 4:23.58
Section 2
1 Ironwood Ridge 'A' 3:58.20
2 Sahuarita 'A' 4:02.16
3 Gila Ridge 'A' 4:02.21
4 Verrado 'A' 4:06.64
5 Moon Valley 'A' 4:06.91
6 Notre Dame Prep 'A' 4:09.50
7 Arcadia 'A' 4:11.25
8 Salpointe Catholic 'A' 4:14.76
Girls 4x800 Meter Relay Division II
================================================================
School Finals
================================================================
Section 1
1 Flagstaff 'A' 9:41.58
2 Ironwood Ridge 'A' 9:48.76
3 Canyon Del Oro 'A' 9:56.07
4 Tempe 'A' 10:01.92
5 Notre Dame Prep 'A' 10:03.43
6 Arcadia 'A' 10:07.74
7 Sahuaro 'A' 10:09.03
8 Queen Creek 'A' 10:17.53
9 Gila Ridge 'A' 10:20.06
10 Apollo 'A' 10:21.99
11 Peoria 'A' 10:23.45
12 Sunnyslope 'A' 10:25.92
13 Sunrise Mountain 'A' 10:26.94
14 Marcos De Niza 'A' 10:31.16
15 Greenway 'A' 10:32.29
16 Catalina Foothills 'A' 10:36.27
17 Liberty 'A' 10:39.79
18 Verrado 'A' 10:40.86
19 Salpointe Catholic 'A' 10:55.46
Girls High Jump Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Gerard, Emily 10 Catalina Foo 5-06.00
2 Spargur, Danielle 10 Sunrise Moun 5-05.00
3 Costello, Kelly 9 Campo Verde 5-02.00
4 Mendoza, Fernanda 11 Nogales 5-00.00
4 Ignace, Victoria 11 Coconino 5-00.00
6 Cole, Sophia 12 Gila Ridge 5-00.00
6 Yantis, Taylor 11 Paradise Val 5-00.00
8 Worlton, Emma 12 Sunrise Moun 4-10.00
8 Reed, Brittany 12 Desert Edge 4-10.00
10 Nelson, Ariel 11 Shadow Ridge 4-10.00
10 Kemp, Kelley 12 Sunnyslope 4-10.00
10 Alvarez, Clarissa 12 Nogales 4-10.00
13 Hall, Amarielle 12 Sahuaro 4-10.00
13 Jones, Brittany 12 Canyon Del O 4-10.00
13 Baty, Ellie 11 Coconino 4-10.00
13 Hull, Aulexus 12 McClintock 4-10.00
13 Goff, Olivia 12 Canyon Del O 4-10.00
18 Huffman, Hailey 12 Queen Creek 4-08.00
18 Conner, Tiana 11 Poston Butte 4-08.00
20 Freeman, Megan 9 Sunrise Moun 4-08.00
20 Pilgrim, Kaysee 11 Barry Goldwa 4-08.00
22 Guzman, Miranda 12 La Joya Comm 4-08.00
-- Dilworth, Destiny 12 Gila Ridge NH
Girls Pole Vault Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Rolph, Jenny 11 Liberty 11-03.00
2 Whitehead, Savannah 11 Marcos De Ni 11-00.00
3 Ocock, Callie 12 Agua Fria Un 10-09.00
4 Jiminez, Marissa 12 Peoria J9-06.00
4 O Connor, Breanna 11 Flagstaff 9-06.00
6 Underhill, Jackie 12 Coconino J9-00.00
6 Chandler, Felicia 12 Peoria J9-00.00
6 Carmody, Cassy 12 Sunrise Moun 9-00.00
9 Cabral, Tori 10 Agua Fria Un J8-06.00
9 Peterson, Chereese 10 Queen Creek 8-06.00
9 Wilcox, Leeann 12 Sahuaro J8-06.00
9 Pettigrew, Lindsey 10 Salpointe Ca J8-06.00
9 Foster, Tatum 9 Agua Fria Un J8-06.00
9 L'Heureux, Kathryn 12 Canyon Del O J8-06.00
15 Collins, Rachael 10 Cactus Shado J8-00.00
15 Tietjen, Kayla 12 Queen Creek 8-00.00
15 Groh, McKenna 10 Cactus Shado 8-00.00
15 Burns, Cheyenne 10 Apache Junct J8-00.00
15 Brunner, Julianna 11 Thunderbird J8-00.00
15 Keahon, Sophie 10 Salpointe Ca 8-00.00
15 Guy, Alyssa 12 Moon Valley J8-00.00
15 Lane, Adelina 11 Catalina Foo J8-00.00
15 Kramer, Brooke 11 Notre Dame P J8-00.00
24 Ledesma, Lilly 9 Moon Valley 7-06.00
24 Bedatsky, Leah 12 Flagstaff 7-06.00
-- Gloetzner, Brenna 12 Apollo NH
-- Burkel, Amy 11 Sahuaro NH
-- Collins, Alex 9 Cactus Shado NH
Girls Long Jump Division II
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Munden, Stacie 11 Casa Grande 17-02.00 +0.0
2 Rolph, Jenny 11 Liberty 17-00.50 0.4
3 Yarbrough, Chanel 11 Raymond S Ke 16-07.50 2.5
4 Morris, Kanisha 11 Moon Valley 15-06.50 +0.0
4 O' Hearn, MacKenzie 9 Cactus Shado 15-06.50 +0.0
6 Huffman, Hailey 12 Queen Creek J15-04.00 +0.0
6 Pettigrew, Lindsey 10 Salpointe Ca 15-04.00 +0.0
8 Freedman, Jasmine 12 Greenway 15-03.00 -0.5
9 Shikles, Ann 9 Thunderbird 15-02.50 +0.0
10 Crewse, Summer 11 Queen Creek 15-01.00 -1.4
11 Watson, Michelle 11 Yuma 14-11.00 +0.0
12 Henning, Karlie 12 Greenway 14-09.00 +0.0
Flight 2
1 Stepter, Jaide 12 Canyon Del O 19-03.00 +0.0
2 Thompson, Alyssa 11 Salpointe Ca 18-07.50 +0.0
3 Dilworth, Destiny 12 Gila Ridge 18-01.75 +0.0
4 Gerard, Emily 10 Catalina Foo 17-07.50 +0.0
5 Reed, Brittany 12 Desert Edge 17-04.00 +0.0
6 Holliday, Jamie 10 Sahuaro J17-02.00 1.6
7 Lowman, Lindsey 10 Bradshaw Mou 16-08.00 1.6
8 Scott, Janelle 11 Desert Edge 16-06.00 1.0
9 Renaud, Tatum 12 Gila Ridge 15-11.50 +0.0
10 Mendoza, Fernanda 11 Nogales 15-10.00 0.7
11 Bussey, Riley 12 Queen Creek 15-07.00 3.0
12 Burnett, Jalece 12 Poston Butte J15-02.50 +0.0
Girls Triple Jump Division II
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Flight 1
1 Renaud, Tatum 12 Gila Ridge 33-07.75 -0.2
2 Watson, Michelle 11 Yuma 32-11.50 1.2
3 Carmody, Cassy 12 Sunrise Moun 32-07.25 -2.2
4 Pettigrew, Lindsey 10 Salpointe Ca 32-01.00 +0.0
5 Cheney, Lauren 11 Moon Valley 31-11.50 -1.6
6 Badger, Danielle 11 Verrado 31-08.00 -1.6
7 Richardson, Jazmine 9 Copper Canyo 31-06.50 +0.0
8 Brzeczek, Sarah 11 Queen Creek 31-05.00 -0.8
9 Conner, Tiana 11 Poston Butte 30-04.25 -1.6
10 Young, Sarah 9 Thunderbird 29-05.50 0.6
11 Benton, Alexandra 9 Thunderbird 29-05.00 +0.0
Flight 2
1 Thompson, Alyssa 11 Salpointe Ca 38-00.00 +0.0
2 Scott, Janelle 11 Desert Edge 36-03.50 +0.0
3 Belnap, Maddie 10 Queen Creek 36-03.00 +0.0
4 Gerard, Emily 10 Catalina Foo 35-05.00 +0.0
5 Quiroz, Selena 11 Apache Junct 34-01.75 +0.0
6 Jones, Brittany 12 Canyon Del O 33-05.00 -0.3
7 Beaudoin, Nikki 9 Thunderbird 33-00.00 -1.0
8 Henning, Karlie 12 Greenway 32-09.00 +0.0
9 Crewse, Summer 11 Queen Creek 32-08.75 -1.0
10 Huffman, Hailey 12 Queen Creek 32-04.00 0.3
11 Mayfield, Jorie 10 Marcos De Ni 32-01.75 -0.4
12 Holliday, Jamie 10 Sahuaro 31-09.50 +0.0
Girls Shot Put Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Preston, Mikayla 11 Barry Goldwa 34-06.75
2 Galliher, Shay 12 Sahuarita 33-05.00
3 Fanene, Iris 11 Marcos De Ni J33-02.75
4 Vance, Monisha 12 Paradise Val 33-00.50
5 Collins, Samantha 12 Cactus Shado 32-08.25
6 Campbell, Caitlin 11 Flowing Well 31-09.50
7 Pedrego, Jasmine 11 Verrado 30-06.00
8 Moore, Damaris 9 South Mounta 27-09.75
Flight 2
1 McNair, Savannah 10 Campo Verde 33-07.75
2 Colley, Daizhane 10 Glendale 33-02.75
3 Sabye, Jessica 10 Paradise Val 33-01.50
4 Neithercutt, Karisa 11 Greenway 32-09.75
5 Sy, Fatimata 12 South Mounta 32-06.75
6 Brooksby, Danielle 12 Sunrise Moun 31-07.00
7 Gabriel, Desiree 12 Poston Butte 31-03.50
8 Kodra, Bleta 11 Greenway 30-08.50
Flight 3
1 Murillo, Maritza 11 Dysart 37-00.50
2 Bustamante, Casandra 12 Paradise Val 36-00.75
3 Caron, Kellie 10 Barry Goldwa 35-07.75
4 Boadway, Erin 12 Flagstaff 35-04.25
5 McGhee, Shaylin 12 Queen Creek 34-07.25
6 Elam, Mahalia 12 Moon Valley 33-11.75
7 Melgar, Kayla 10 Tempe 33-04.00
8 Shinkle, Jessica 9 Raymond S Ke J33-00.50
Girls Discus Throw Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Aprahamian, Kristina 12 Catalina Foo 101-06
2 Brooksby, Danielle 12 Sunrise Moun 98-02
3 Williams, Karlene 10 Queen Creek 91-09
4 Campbell, Imari 12 Verrado 88-06
5 Younger, Jasil 11 Gila Ridge 85-05
6 Vance, Monisha 12 Paradise Val 84-05
7 Slaughter, Jessica 12 Gila Ridge 82-07
8 Verdugo, Kiana 10 Sahuarita 79-06
Flight 2
1 Gomez, Alexandra 11 Nogales 105-06
2 King, Mackenzie 11 Campo Verde 102-10
3 Kodra, Bleta 11 Greenway 97-06
4 Elam, Mahalia 12 Moon Valley 94-07
5 Boadway, Erin 12 Flagstaff 90-03
6 Neithercutt, Karisa 11 Greenway 86-02
7 Preston, Mikayla 11 Barry Goldwa 85-07
8 Thompson, Curaun 12 Marcos De Ni 80-08
Flight 3
1 Alarcio Caldon, Meredith 10 Canyon Del O 115-00
2 McGhee, Shaylin 12 Queen Creek 113-09
3 Scott, Jonnilynn 11 Agua Fria Un 112-04
4 Sy, Fatimata 12 South Mounta 112-02
5 Melgar, Kayla 10 Tempe 111-01
6 Gabriel, Desiree 12 Poston Butte 106-02
7 Bustamante, Casandra 12 Paradise Val 100-07
8 Craig, Daniela 10 Peoria 98-02
Boys 100 Meter Dash Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Wind: 1.4
1 Hampton, DJ 11 Raymond S Ke 11.11
2 Flores, Brandon 12 Campo Verde 11.30
3 Guida, Matt 10 Queen Creek 11.39
4 Jones, Jamaal 12 Shadow Mount 11.47
Section 2 Wind: +0.0
1 Barlow, Weston 9 Queen Creek 11.19
2 Davis, Cameron 12 Desert Edge 11.25
3 Fair, Damario 12 Betty H Fair 11.28
4 Huckaby, Keith 12 Agua Fria Un 11.29
5 Murphy, Brandon 11 Liberty 11.30
6 Harrell, Latrell 11 Betty H Fair 11.48
7 Vartanian, Jason 12 Canyon Del O 11.54
8 Hinrichs, Ryan 11 Gila Ridge 11.63
Section 3 Wind: 2.1
1 Simpson, Scott 12 South Mounta 10.75
2 Allen, Johnny 12 Paradise Val 10.78
3 Brice-Moore, Jelani 10 Verrado 10.81
4 Wooten, Jontrell 11 Washington 10.91
5 Coleman Jr., Orlando 10 Betty H Fair 10.93
6 Benoit, Kani 11 Thunderbird 11.04
6 Williams, Tyler 9 Raymond S Ke 11.04
8 Williams, Adam 10 Gila Ridge 11.05
-- Harold, Kelvin 12 Gila Ridge FS
Boys 200 Meter Dash Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Wind: -0.3
1 Howard, Aric 11 Sahuarita 22.87
2 Morgan, Bronson 11 Apache Junct 22.96
3 Brown, Dominique 12 Marcos De Ni 23.17
4 Fox, Ty 12 Sunnyslope 23.43
5 Iruegas, Sergio 11 Vista Grande 25.68
Section 2 Wind: +0.0
1 Allen, Johnny 12 Paradise Val 22.34
2 Benoit, Kani 11 Thunderbird 22.44
3 Williams, Tyler 9 Raymond S Ke 22.60
4 Hakim, Khalil 12 Raymond S Ke 22.66
5 Fair, Damario 12 Betty H Fair 22.73
6 Fraser, Billy 12 Mohave 23.06
6 Parks, Deon 11 Peoria 23.06
8 Moore, Austin 12 Gila Ridge 23.76
Section 3 Wind: -0.1
1 Simpson, Scott 12 South Mounta 21.95
2 Brice-Moore, Jelani 10 Verrado 22.13
3 Wooten, Jontrell 11 Washington 22.29
4 Williams, Adam 10 Gila Ridge 22.57
5 Savage, Marquis 11 Washington 22.65
6 Davis, Cameron 12 Desert Edge 22.77
7 Huckaby, Keith 12 Agua Fria Un 22.78
Boys 400 Meter Dash Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Berson, Tyler 10 Ironwood Rid 50.82
2 Zambrano, Jalen 12 McClintock 50.98
3 Dean, Tony 12 Betty H Fair 51.05
4 Browne, Colton 11 Desert Edge 51.23
5 Olson, Ryan 11 Sunrise Moun 51.37
6 Howard, Connor 12 Liberty 52.06
7 Davis, Khristopher 11 Poston Butte 52.72
8 Drew, Brian 12 Marcos De Ni 52.93
Section 2
1 Light, Jeffrey 12 Thunderbird 50.50
2 Fraser, Billy 12 Mohave 50.55
3 Senior, Brandon 12 Notre Dame P 50.60
4 Simpson, Scott 12 South Mounta 50.66
5 Figueroa, David 11 Nogales 51.14
6 Stokoe, Jonathan 12 Canyon Del O 51.81
7 Savage, Keon 12 Casa Grande 52.04
8 Nickerson, Braxton 11 Apollo 52.31
9 Donald, Ricky 11 Apache Junct 52.45
Section 3
1 McLamb, Jordan 12 South Mounta 48.63
2 Coulter, Collin 12 Ironwood Rid 49.23
3 Savage, Marquis 11 Washington 49.26
4 Esparza, Eric 12 Sunrise Moun 49.48
5 Woods, Denzel 11 Pueblo Magne 50.42
6 Suhr, Noah 12 Washington 51.59
7 Gates, Armani 12 Arcadia 51.76
8 Lopez, Bernard 12 Shadow Ridge 51.83
Boys 800 Meter Run Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Stoddard, Ian 11 Sunrise Moun 1:59.34
2 Vasquez, Emilio 9 Catalina Foo 2:00.04
3 Williams, Chris 11 Shadow Mount 2:00.93
4 Carvajal, Martin 10 Agua Fria Un 2:02.68
5 Romero, Jason 12 Mohave 2:02.78
6 Valdez, Aaron 12 Nogales 2:03.23
7 Gonzalez, Brandon 11 Liberty 2:03.38
8 Frietz, Daniel 10 South Mounta 2:03.92
9 Ryan, Tyler 12 Sunrise Moun 2:04.23
10 Newman, John 12 Maricopa 2:04.65
11 Arminio, Vincent 11 Prescott 2:04.93
12 Zaro, Luke 12 Notre Dame P 2:05.39
Section 2
1 Trouard, Andy 11 Salpointe Ca 1:56.46
2 Homan, Ethan 11 Cactus Shado 1:56.57
3 Ajak, Goch 12 Peoria 1:57.14
4 Dink, Tyler 11 Verrado 1:58.43
5 Johnson, Dillon 12 Arcadia 2:00.33
6 Madler, Ryan 12 Bradshaw Mou 2:01.60
7 Gates, Armani 12 Arcadia 2:02.72
8 Ortega, Adrian 10 Vista Grande 2:03.32
9 Felix, Julio 12 Marcos De Ni 2:03.86
10 Palmer, Hayden 12 Prescott 2:04.41
11 Villagomez, Gerardo 12 Tempe 2:04.47
Boys 1600 Meter Run Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Trouard, Andy 11 Salpointe Ca 4:19.70
2 Lessard, Chris 12 Maricopa 4:21.25
3 Ajak, Goch 12 Peoria 4:22.22
4 Homan, Ethan 11 Cactus Shado 4:22.70
5 Ortega, Adrian 10 Vista Grande 4:25.50
6 Winfield, John 12 Ironwood Rid 4:28.51
7 Palmer, Hayden 12 Prescott 4:28.77
8 Gutierrez, Jesus 11 Glendale 4:31.17
9 Frietz, Daniel 10 South Mounta 4:33.39
10 Pineda, Jorge 10 Moon Valley 4:35.31
11 Felix, Julio 12 Marcos De Ni 4:35.34
12 Gonzalez, Brandon 11 Liberty 4:36.00
13 Magtibay, Paul 12 Cactus Shado 4:36.67
14 Reniewicki, Johnathan 10 Arcadia 4:38.25
15 Ryan, Tyler 12 Sunrise Moun 4:38.30
16 Arminio, Vincent 11 Prescott 4:38.80
17 Hernandez, Alberto 9 Salpointe Ca 4:40.54
18 Powell, Kyel 11 Sahuaro 4:40.69
19 Hellebuyck, Jordan 10 Canyon Del O 4:42.78
20 Talamantes, Max 12 Greenway 4:43.74
21 Villagomez, Gerardo 12 Tempe 4:45.61
22 Durkin, Keith 9 Cactus Shado 4:46.00
23 Rischar, Lucas 12 Canyon Del O 4:58.52
Boys 3200 Meter Run Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Trouard, Andy 11 Salpointe Ca 9:25.89
2 Roa, Eduardo 12 McClintock 9:30.15
3 Winfield, John 12 Ironwood Rid 9:30.68
4 Hellebuyck, Jordan 10 Canyon Del O 9:45.81
5 Homan, Ethan 11 Cactus Shado 9:51.67
6 Palmer, Hayden 12 Prescott 9:57.31
7 Saraficio, James 12 Casa Grande 10:00.47
8 Olson, David 12 Ironwood Rid 10:00.81
9 Frietz, Daniel 10 South Mounta 10:01.17
10 Durkin, Keith 9 Cactus Shado 10:02.29
11 Felix, Julio 12 Marcos De Ni 10:02.74
12 Talamantes, Max 12 Greenway 10:03.19
13 Hovland, Jack 10 Notre Dame P 10:03.37
14 Powell, Kyel 11 Sahuaro 10:03.80
15 Villagomez, Gerardo 12 Tempe 10:04.31
16 Moore, Alec 11 Queen Creek 10:04.74
17 Guerrero, Mufasa 10 Agua Fria Un 10:07.18
18 Gutierrez, Jesus 11 Glendale 10:09.46
19 Reniewicki, Johnathan 10 Arcadia 10:10.14
20 Arminio, Vincent 11 Prescott 10:10.24
21 Cave, Colton 12 Apache Junct 10:12.16
22 Spendlove, Anthony 11 Flagstaff 10:25.90
23 Fernandez, David 9 Ironwood Rid 10:29.17
Boys 110 Meter Hurdles Division II
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries Wind: -0.3
1 Hawks, Chris 12 Verrado 14.73q
2 Barber, Randel 12 Maricopa 14.77q
3 DeBevec, Devin 11 Paradise Val 15.57q
4 Baxter, David 11 Salpointe Ca 15.81
5 Sterns, Cole 10 Sahuaro 15.94
6 Hunsaker, Todd 12 Notre Dame P 15.95
7 Lin, Ying 10 Sahuarita 16.28
8 Ross, Trevon 12 Washington 16.76
Heat 2 Preliminaries Wind: -0.1
1 Harris, Dedrick 11 Queen Creek 15.02q
2 Wallace, William 12 Salpointe Ca 15.39q
3 Fletcher, Anthony 12 Desert Edge 15.47q
4 Jacquez, Daniel 12 Raymond S Ke 15.55q
5 Zitka, Brandon 11 Liberty 15.88
6 Jenkins, Nathan 11 Peoria 15.98
7 Barker, Lavonta 11 Washington 16.27
8 Stewart, Sayre 12 Canyon Del O 16.76
Heat 3 Preliminaries Wind: -1.2
1 Holding, Preston 11 Cactus Shado 15.05q
2 Jones, Jamaal 12 Shadow Mount 15.46q
3 Turner, Adam 9 Thunderbird 15.65
4 Evans, Joe 12 Sahuaro 15.88
5 Geiger, Robert 11 Sunrise Moun 15.96
6 Clark, Chris 10 Desert Edge 16.28
7 Clark, Alfred J. 12 Apollo 16.61
8 McGrew, Chris 11 Notre Dame P 16.69
Boys 110 Meter Hurdles Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Finals Wind: 1.6
1 Hawks, Chris 12 Verrado 14.59
2 Harris, Dedrick 11 Queen Creek 14.71
3 Wallace, William 12 Salpointe Ca 14.77
4 Holding, Preston 11 Cactus Shado 15.22
5 Fletcher, Anthony 12 Desert Edge 15.35
6 Jacquez, Daniel 12 Raymond S Ke 15.73
7 DeBevec, Devin 11 Paradise Val 15.88
-- Barber, Randel 12 Maricopa FS
-- Jones, Jamaal 12 Shadow Mount FS
Boys 300 Meter Hurdles Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Knight, Devin 9 Moon Valley 41.25
2 Manns, Ethan 11 Liberty 41.45
3 Ross, Trevon 12 Washington 41.74
4 Lin, Ying 10 Sahuarita 41.78
5 Jacquez, Daniel 12 Raymond S Ke 42.47
6 Laborin, Henry 9 Glendale 42.49
Section 2
1 Soto, Aaron 11 Vista Grande 40.11
2 Jenkins, Nathan 11 Peoria 40.21
3 Vartanian, Jake 10 Ironwood Rid 41.09
4 Saavedra, Alberto 11 Agua Fria Un 41.54
5 Simmons, Antonio 12 Sierra Linda 41.78
6 McGrew, Chris 11 Notre Dame P 42.09
7 Turner, Adam 9 Thunderbird 42.86
8 DeBevec, Devin 11 Paradise Val 42.88
9 Fornefeld, Lucas 11 Thunderbird 44.14
Section 3
1 Harris, Dedrick 11 Queen Creek 38.40
2 Holding, Preston 11 Cactus Shado 39.04
3 Parkinson, Kevin 11 Queen Creek 40.22
4 Wallace, William 12 Salpointe Ca 40.23
5 Stewart, Sayre 12 Canyon Del O 40.49
6 Barker, Lavonta 11 Washington 41.01
7 Baxter, David 11 Salpointe Ca 41.04
-- Hawks, Chris 12 Verrado DNF
-- Zitka, Brandon 11 Liberty DQ
Boys 4x100 Meter Relay Division II
================================================================
School Finals
================================================================
Section 1
1 Ironwood Ridge 'A' 43.45
2 Gila Ridge 'A' 43.58
3 Sunrise Mountain 'A' 43.88
4 Paradise Valley 'A' 44.04
-- Liberty 'A' DQ
-- Sahuarita 'A' DQ
-- Shadow Mountain 'A' DQ
Section 2
1 Raymond S Kellis 'A' 42.06
2 Thunderbird 'A' 42.72
3 Washington 'A' 42.74
4 Queen Creek 'A' 42.94
5 Canyon Del Oro 'A' 43.01
6 Agua Fria Union 'A' 43.23
7 Betty H Fairfax 'A' 43.30
8 Verrado 'A' 43.35
9 McClintock 'A' 43.60
Boys 4x400 Meter Relay Division II
================================================================
School Finals
================================================================
Section 1
1 Nogales 'A' 3:27.79
2 McClintock 'A' 3:29.40
3 Agua Fria Union 'A' 3:30.06
4 Betty H Fairfax 'A' 3:30.26
5 Sunnyslope 'A' 3:31.76
6 Maricopa 'A' 3:31.83
7 Vista Grande 'A' 3:35.49
8 Paradise Valley 'A' 3:37.69
Section 2
1 Washington 'A' 3:21.29
2 Sunrise Mountain 'A' 3:23.08
3 Liberty 'A' 3:23.51
4 Ironwood Ridge 'A' 3:24.34
5 Verrado 'A' 3:25.54
6 Queen Creek 'A' 3:25.60
7 Canyon Del Oro 'A' 3:26.13
8 Flowing Wells 'A' 3:31.09
9 Apollo 'A' 3:34.20
Boys 4x800 Meter Relay Division II
================================================================
School Finals
================================================================
Section 1
1 Cactus Shadows 'A' 8:05.49
2 Arcadia 'A' 8:06.70
3 Maricopa 'A' 8:09.71
4 Gila Ridge 'A' 8:13.93
5 Apollo 'A' 8:16.79
6 Nogales 'A' 8:17.15
7 Marcos De Niza 'A' 8:21.56
8 Liberty 'A' 8:21.90
9 Sahuarita 'A' 8:22.14
10 Agua Fria Union 'A' 8:23.97
11 Sunrise Mountain 'A' 8:24.40
12 Bradshaw Mountain 'A' 8:27.83
13 Prescott 'A' 8:29.77
14 Coconino 'A' 8:33.40
15 Yuma 'A' 8:34.75
16 Catalina Foothills 'A' 8:38.09
17 Greenway 'A' 8:40.15
Boys High Jump Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Brewer, Taj 12 Betty H Fair 6-04.00
1 Petty, John 12 Sunnyslope J6-04.00
3 Wilson, Alec 11 Gila Ridge 6-02.00
3 Bernier, Zulianne 10 Glendale J6-02.00
3 Odol, Obang 9 Canyon Del O J6-02.00
6 Ramos, Eduardo 12 Glendale J6-00.00
6 Riggs, Caleb 9 Cactus Shado J6-00.00
6 Simpson, Tyler 12 South Mounta J6-00.00
6 Williams, Tanner 12 Queen Creek 6-00.00
6 Roessig, Steven 12 Coconino 6-00.00
6 Andrews, Amel 11 Thunderbird J6-00.00
12 Turley, Jared 12 Sunrise Moun 5-10.00
12 Duckworth, Timothy 10 Arcadia 5-10.00
-- O'Boyle, Matt 11 Sunrise Moun NH
-- Ross, Luke 11 Coconino NH
-- Clark, Justin 12 Coconino NH
-- Fleitz, Coleman 11 Notre Dame P NH
Boys Pole Vault Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Childress, Adrian 11 Copper Canyo 15-03.00
2 Hooper, Will 10 Moon Valley 15-00.00
2 Wallace, William 12 Salpointe Ca 15-00.00
4 Stewart, Sayre 12 Canyon Del O 14-06.00
5 Miller, Jack 12 Casa Grande J14-00.00
5 Balls, Thomas 11 Thunderbird 14-00.00
5 Linder, Brad 12 Moon Valley J14-00.00
8 Cone, Tyler 11 Moon Valley J13-06.00
8 Gillespie, Braden 12 Queen Creek J13-06.00
8 Munsey, James 12 Queen Creek 13-06.00
8 Lander, Johnny 12 Canyon Del O J13-06.00
8 Duckworth, Timothy 10 Arcadia 13-06.00
13 Penrod, Jase 9 Queen Creek 13-00.00
13 Krening, Connor 12 Cactus Shado J13-00.00
13 Azar, Jason 12 Salpointe Ca J13-00.00
16 Roessig, Steven 12 Coconino J12-06.00
16 Sparks, Micah 12 Apollo J12-06.00
16 Rotenberger, Joseph 12 Raymond S Ke 12-06.00
16 Paquette, Joe 9 Arcadia J12-06.00
16 Lenzie, Chris 12 Agua Fria Un J12-06.00
21 Lemons, Derrick 11 Verrado 12-00.00
21 Perez, Richee 11 Mohave J12-00.00
21 Workman, Tucker 11 Queen Creek 12-00.00
-- Jenkins, Nathan 11 Peoria NH
-- Thoenes, Christian 12 Ironwood Rid NH
Boys Long Jump Division II
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Ramos, Eduardo 12 Glendale J21-01.00 0.1
1 Murillo, Patrick 11 Raymond S Ke 21-01.00 +0.0
3 Lander, Johnny 12 Canyon Del O 20-04.00 -0.3
4 Turner, Tyrone 12 Apollo 20-02.50 +0.0
5 Sai, Wyman 12 Sahuaro 20-01.50 +0.0
6 Anderson, James 11 Apollo 19-11.00 +0.0
7 Espinoza, David 12 Agua Fria Un 19-09.50 -0.3
8 Byrd, Tim 10 Maricopa 19-09.00 -0.7
9 Barlow, Weston 9 Queen Creek 19-08.00 +0.0
10 Greenhalgh, Kade 10 Greenway 19-06.00 +0.0
Flight 2
1 Hakim, Khalil 12 Raymond S Ke 23-00.00 -0.4
2 Metz, Robert 12 Canyon Del O 22-09.00 +0.0
3 Stokoe, Jonathan 12 Canyon Del O 22-04.50 +0.0
4 Iruegas, Sergio 11 Vista Grande 22-00.00 +0.0
5 Aberle, Josh 11 McClintock 21-11.00 +0.0
6 Murphy, Brandon 11 Liberty 21-10.75 +0.0
7 Brown, Josh 12 Canyon Del O 21-05.50 +0.0
8 Sterns, Cole 10 Sahuaro 21-04.00 +0.0
8 Arrington, Derek 11 Queen Creek J21-04.00 +0.0
10 Gatlin, Kendall 12 McClintock 20-08.00 +0.0
11 Bernier, Zulianne 10 Glendale J20-01.50 +0.0
Boys Triple Jump Division II
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Flight 1
1 Turner, Tyrone 12 Apollo 42-05.50 +0.0
2 Muhammed-Johnson, Dariel 12 Glendale 41-09.50 -0.1
3 Boyer, Tim 11 Maricopa 40-11.50 -0.5
4 Riley, Shane 12 Sahuaro 40-04.25 -1.7
5 Hearne, Tyler 11 Sunrise Moun 40-00.25 +0.0
6 White, Maurice 11 Notre Dame P 39-11.00 -0.5
7 Rogers, D Vonn 12 Agua Fria Un 39-10.75 -1.7
8 Wright, Devon 11 Thunderbird 39-05.00 -1.5
9 Sai, Wyman 12 Sahuaro 38-05.75 -0.8
10 Graham, Keith 12 Greenway 37-09.00 -1.6
-- Stiles, David 11 Yuma ND NWI
-- Williams, Tanner 12 Queen Creek ND NWI
Flight 2
1 Metz, Robert 12 Canyon Del O 47-00.25 +0.0
2 Hakim, Khalil 12 Raymond S Ke 46-09.75 +0.0
3 Roessig, Steven 12 Coconino 44-06.00 0.4
4 Bernier, Zulianne 10 Glendale 43-11.75 1.0
5 Stokoe, Jonathan 12 Canyon Del O 43-10.75 +0.0
6 Neill, Zach 10 Liberty 43-06.50 1.4
7 John, Petty 12 Sunnyslope 43-03.50 0.8
8 Gardner, Jared 12 Queen Creek 42-06.50 -0.1
9 Arrington, Derek 11 Queen Creek 41-04.50 +0.0
10 Mitchell, Tavon 11 Vista Grande 39-01.50 -1.5
11 Harris, Dedrick 11 Queen Creek 37-08.50 +0.0
-- Mayes, Aaron 11 Verrado ND NWI
Boys Shot Put Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Holwell, Michael 12 Glendale 47-11.50
1 Edmonds, Cody 12 Moon Valley J47-11.50
3 Richards, Tyler 10 Arcadia 45-05.25
4 Grey, Devonte 11 Tempe 45-00.75
5 Otuafi, Tyson 12 Ironwood Rid 41-08.75
6 Ducey, Riley 11 Sunnyslope 41-07.75
7 Harrison, Dehlin 11 Sunnyslope 39-06.75
-- Metz, Jonathan 10 Canyon Del O FOUL
Flight 2
1 Garcia, Matthew 11 Sunnyslope 49-02.75
2 Woods, Darvin 12 Copper Canyo 46-10.75
3 Gonzales, Joshua 11 La Joya Comm 46-10.50
4 Castaneda, Bryan 12 Desert Edge 45-07.00
5 Mercer, Nic 10 South Mounta 45-05.50
6 Fletcher, Anthony 12 Desert Edge 44-11.00
7 Peterson, Geordan 11 Queen Creek 43-06.50
8 Ehrlich, Matt 11 Bradshaw Mou 43-01.75
Flight 3
1 Al-saleh, Ghaleb 12 Vista Grande 55-02.25
2 Cummins, Davier 12 Salpointe Ca 51-01.25
3 Kohnke, Garrett 11 Sahuaro 49-08.25
4 Cooley, Taylor 12 Paradise Val 48-07.25
5 Jones, DJ 11 Betty H Fair 47-05.75
6 Foley, Mike 12 Notre Dame P 43-03.75
7 Carter, Kevvin 12 South Mounta 42-00.50
-- Medina, Albert 12 South Mounta FOUL
Boys Discus Throw Division II
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Flight 1
1 Moreno, Jon 11 Campo Verde 141-00
2 Medina, Albert 12 South Mounta 138-06
3 Castillo, Alex 12 Flowing Well 130-05
4 Brewer, Patrick 12 Prescott 129-11
5 Carter, Kevvin 12 South Mounta 128-10
6 Bruhn, Eric 12 Bradshaw Mou 123-10
7 Kane, Zachery 12 Canyon Del O 115-06
8 Murphy, Joey 12 Cactus Shado 111-09
Flight 2
1 Kohnke, Garrett 11 Sahuaro 142-09
2 Cooley, Taylor 12 Paradise Val 141-07
3 Donnelly, Shaun 11 Mohave 137-06
4 McCrory, Jacob 10 Vista Grande 137-04
5 Dehlin, Harrison 11 Sunnyslope 130-06
6 Rupp, David 10 Prescott 126-10
7 Garcia, Matthew 11 Sunnyslope 124-00
8 Post, John 12 Ironwood Rid 119-10
9 Norton, Matthew 12 Thunderbird 114-07
Flight 3
1 Foley, Mike 12 Notre Dame P 165-02
2 Al-saleh, Ghaleb 12 Vista Grande 163-05
3 Jones, DJ 11 Betty H Fair 154-03
4 Duggan, John 12 Liberty 151-09
5 Woods, Darvin 12 Copper Canyo 147-11
6 Peterson, Geordan 11 Queen Creek 139-03
7 Holwell, Michael 12 Glendale 136-07
8 Edmonds, Cody 12 Moon Valley 134-01
Women - Division I - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Chandler 147 2) Highland 63
3) Hamilton 52 4) Xavier College Preparator 49
5) Mountain View Mesa 35 6) Desert Vista 34
7) Corona del Sol 25 8) Mountain Pointe 23
9) Buena 20 10) Desert Ridge 19
11) Cibola 18 12) Deer Valley 16
12) Basha 16 14) Red Mountain 15
15) Marana 14 15) Willow Canyon 14
17) Dobson 13 17) Sandra Day O'Connor 13
19) North Canyon 11 20) Desert Mountain 10
21) Mountain View Marana 8 22) Rincon University 7
23) Pinnacle 6 23) Mesquite 6
25) Gilbert 5 25) Centennial 5
27) Millennium 4 27) St Mary's Catholic 4
29) Tolleson Union 3 29) Westwood 3
31) Tucson Magnet 2 31) Mountain Ridge 2
33) Chaparral 1
Women - Division II - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Salpointe Catholic 85 2) Canyon Del Oro 72
3) Ironwood Ridge 52 4) Flagstaff 51
5) Verrado 39 6) Queen Creek 31
7) Gila Ridge 27.50 8) Sahuarita 27
9) Catalina Foothills 22 10) Sunrise Mountain 20.50
11) Sahuaro 20 12) Notre Dame Prep 19
13) Paradise Valley 18.50 14) Raymond S Kellis 16
14) Tempe 16 16) Desert Edge 13.50
17) Agua Fria Union 12 18) South Mountain 11
18) Liberty 11 20) Dysart 10
21) Campo Verde 9 21) Barry Goldwater 9
23) Marcos De Niza 8 24) Peoria 7.50
25) Nogales 6.50 26) Coconino 6
27) Apollo 5 27) Moon Valley 5
27) Washington 5 30) Prescott 4
30) Thunderbird 4 30) Apache Junction 4
33) Poston Butte 3 33) Casa Grande Union 3
33) Arcadia 3 36) La Joya Community 2
36) Flowing Wells 2 36) Greenway 2
39) Bradshaw Mountain 1
Women - Division III - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Mingus Union 106 2) Show Low 66.33
3) Higley 61.33 4) Estrella Foothills 52
5) Safford 51.50 6) Sedona Red Rock 48.50
7) Saguaro 37 8) Youngker 33
9) Rio Rico 32 10) Coolidge 24
11) Chinle 20 12) Fountain Hills 16
13) Blue Ridge 15.50 14) Santa Rita 14
15) Round Valley 12 16) Seton Catholic 11
16) Douglas 11 18) Tuba City 10
18) Cactus 10 20) Payson 9.33
21) Camp Verde 7.50 22) Sabino 4
23) Cortez 3 23) Empire 3
25) Palo Verde Magnet 2 26) Snowflake 1
26) Hopi 1 26) Wickenburg 1
Women - Division IV - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Pusch Ridge Christian 95 2) Tempe Preparatory 84.50
3) Valley Christian 81.50 4) St Johns 37.83
5) Joy Christian 28.50 6) Yuma Catholic 28
7) Joseph City 27.50 8) Chandler Preparatory 27
8) Benson 27 10) Scottsdale Prep 26
11) Pima 24 12) Bisbee 22.66
13) Phoenix Christian 21 14) St David 20
15) Horizon Honors 15 15) Westwind Preparatory 15
17) St Augustine Catholic 14 18) Northland Preparatory 13
18) Green Fields Country Day 13 20) Thatcher 9
21) Mogollon 8 22) Arizona Lutheran 6
23) Tonopah Valley 5.50 24) Scottsdale Christian 4
25) Grand Canyon 3 26) Ray 2
27) Salome 1 27) Greyhills 1
27) Morenci 1 27) Mingus Mtn. 1
Men - Division I - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Chandler 107.50 2) Brophy College Prep 63
3) Mountain Pointe 46 4) Cibola 43
5) Hamilton 33 5) Deer Valley 33
7) Mountain View Mesa 30 7) Corona del Sol 30
9) Highland 29 10) Desert Vista 27
11) Valley Vista 20 12) Rincon University 19
12) Centennial 19 14) Basha 18
15) Gilbert 16 16) Sandra Day O'Connor 13
16) Mountain Ridge 13 18) Westwood 12.50
19) Perry 9.50 20) Cienega 8.50
21) Red Mountain 8 22) Horizon 6
22) Maryvale 6 24) Westview 5.50
25) Tolleson Union 5 25) Phoenix Central 5
25) Desert Mountain 5 25) Millennium 5
29) North Canyon 4.50 30) North 4
30) Mesquite 4 30) Dobson 4
33) Mountain View Marana 3 34) Buena 2
34) Ironwood 2 34) Desert Ridge 2
37) Cesar Chavez 1 37) Boulder Creek 1
Men - Division II - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Salpointe Catholic 54 2) Canyon Del Oro 53
3) Cactus Shadows 40 4) Raymond S Kellis 35.50
5) Washington 35 6) Queen Creek 34
6) Verrado 34 8) Vista Grande 33
9) South Mountain 30 10) Betty H Fairfax 23
10) Ironwood Ridge 23 12) Thunderbird 22
13) Paradise Valley 21 14) Liberty 18
15) Sunrise Mountain 17 15) Peoria 17
17) Sunnyslope 15 17) Gila Ridge 15
19) Maricopa 14 19) Copper Canyon 14
21) Glendale 13.50 22) Moon Valley 12
22) McClintock 12 24) Notre Dame Prep 11
25) Arcadia 10.50 26) Sahuaro 10
27) Coconino 8.50 28) Prescott 5
29) Desert Edge 4 29) Apollo 4
29) Pueblo Magnet 4 29) Casa Grande Union 4
29) Nogales 4 34) Agua Fria Union 3
34) Catalina Foothills 3 36) Mohave 2
36) Marcos De Niza 2 38) Shadow Mountain 1
38) Campo Verde 1
Men - Division III - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Higley 74 2) Sedona Red Rock 67
3) Williams Field 63 4) Snowflake 53
5) Mingus Union 48 6) Sabino 28
7) Chinle 21 8) Empire 19
8) Saguaro 19 10) Santa Cruz Valley Union 18
10) Safford 18 12) Blue Ridge 17
12) Camp Verde 17 12) Cactus 17
15) Estrella Foothills 16 16) Payson 15
16) Amphitheater 15 18) Round Valley 14
18) Rio Rico 14 18) Coolidge 14
21) Page 13 22) Santa Rita 12
23) Youngker 11 24) Tuba City 10
24) Florence 10 26) Parker 8
26) Douglas 8 28) Seton Catholic 6
29) Show Low 5 30) Buckeye Union 4
30) Catalina 4 32) Wickenburg 2
33) Hopi 1 33) Winslow 1
Men - Division IV - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Valley Christian 60 2) St Johns 53.50
2) Arizona Lutheran 53.50 4) Thatcher 42
5) St Augustine Catholic 39 6) Benson 34
7) Joy Christian 33.50 8) Veritas Preparatory Acade 30
9) Northwest Christian 29 10) Westwind Preparatory 27
11) Pusch Ridge Christian 26 12) San Manuel 25
13) Canyon State Academy 24.50 14) Phoenix Christian 21
15) Yuma Catholic 20 15) Morenci 20
17) Bourgade Catholic 19 18) Tempe Preparatory 16
19) Mogollon 15 20) Tombstone 10
20) Scottsdale Prep 10 22) Scottsdale Christian 9
23) Valley Lutheran 6.50 24) Willcox 6
25) Joseph City 5.50 26) Grand Canyon 5
27) Northland Preparatory 4 27) Pima 4
27) Desert Christian 4 30) Bisbee 3
30) Gilbert Classical Academy 3 32) Immaculate Heart 2
33) Salome 1