Event 401 100 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
National: N 11.61 8/1/1999 Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
Name Age Team Seed Finals H#
============================================================================
1 Shannon Jackson 13 Aag Panther 12.57 12.89 6
2 Tope Williams 12 Arizona Chee 12.51 13.37 6
3 Alexis Roberts 13 Arizona Chee 12.51 13.49 6
4 Sumerr Carradine 12 Arizona Tita 12.00 13.63 6
5 Sherrelle Jordan 13 Arizona Chee 12.51 13.65 6
6 Jaquada Adams-Scott 13 Do Right TC 13.88 13.69 5
7 Kendall Stokes 13 AZ Flames TC 13.87 13.75 5
8 Imani Adams 12 Arizona Chee 13.52 13.83 6
9 Britta Nordstrom 13 Phoenix Bobc 13.87 1
10 Savannah Coleman 13 AZ Flames TC 13.96 1
11 Shanice Tremble 12 Arizona Spee 13.99 4
12 Sarah Edmondson 13 AZ Flames TC 13.99 14.06 5
13 Biance Finn 13 Arizona Chee 13.52 14.13 6
14 Jonaye Muldron 12 Miles Per Ho 14.15 1
15 Kyla Golston 12 Miles Per Ho 14.20 2
16 Victoria Kruger 12 Northwest Xp 13.30 14.21 6
17 Savannah Bowen 12 Arizona Risi 14.22 3
18 Elizabeth Kellogg 13 Phoenix Bobc 14.31 3
19 Rylie Dickerson 13 Arizona Elit 14.36 3
20 Lilly Halton 13 Coldwater Ex 14.47 3
21 Tristen Vaughn 12 Aag Panther 14.29 14.64 5
22 Lia Juriansz 13 Arizona Elit 14.69 2
23 Daizhane Colley 13 Mustangs TC 14.83 4
24 Sara Brancati 13 Arizona Elit 14.93 3
25 Tatianna Berryhill 13 Arizona Tita 13.00 15.00 6
26 Octobria Saddler 12 Arizona Elit 15.01 1
27 Cierra Reeves 12 Eternal Flam 15.00 15.03 5
28 Kayla Young 13 Northwest Xp 14.50 15.10 5
29 Shanyiah Lindsay 12 Miles Per Ho 15.12 2
30 Sydni Atchinson 12 Arizona Sain 15.25 1
31 Lauren Kile 13 Arizona Elit 15.27 4
32 Kara Thomas 12 AZ Flames TC 15.00 15.30 5
33 Lexie Bowman 13 Arizona Elit 15.36 4
34 Nisa Lucas 12 Arizona Sain 15.83 2
35 Regea Llerenas 13 AZ Flames TC 15.88 1
36 Paige Oberhaus 12 Arizona Elit 16.61 2
37 Carolyne Ronai 12 AZ Flames TC 17.12 4
38 Carlisha Lynch 13 Arizona Sain 18.29 4
Event 402 200 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
National: N 23.63 7/31/1999 Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
Name Age Team Seed Finals H#
============================================================================
1 Shannon Jackson 13 Aag Panther 26.90 27.04 7
2 Alexis Roberts 13 Arizona Chee 27.01 27.13 7
3 Kayleigh Zobel 13 Unattached 27.60 1
4 Tope Williams 12 Arizona Chee 27.01 28.16 7
5 Jaquada Adams-Scott 13 Do Right TC 28.70 28.28 6
6 Imani Adams 12 Arizona Chee 27.53 28.40 7
7 Kendall Stokes 13 AZ Flames TC 28.50 28.51 7
8 Sumerr Carradine 12 Arizona Tita 33.00 28.66 5
9 Angela Robinson 12 Arizona Risi 28.81 1
10 Savannah Coleman 13 AZ Flames TC 29.36 28.91 6
11 Kyla Golston 12 Miles Per Ho 28.96 3
12 Sarah Edmondson 13 AZ Flames TC 29.45 29.41 6
13 Savannah Bowen 12 Arizona Risi 29.53 2
14 Jonaye Muldron 12 Miles Per Ho 29.57 2
15 Jantzen Hale 13 Pops TC 30.20 29.66 6
16 Tristen Vaughn 12 Aag Panther 29.81 29.87 6
17 Beatriz Martinez 13 Arizona Chee 27.53 29.92 7
18 Biance Finn 13 Arizona Chee 29.00 30.05 6
19 Kaylie Freeman 12 Mustangs TC 30.15 3
20 Jazzmine Yarbrough 12 Arizona Tita 32.00 30.25 5
21 Victoria Kruger 12 Northwest Xp 28.50 30.30 7
22 Cassidy Kamerman 13 AZ Flames TC 31.00 30.40 5
23 Elizabeth Kellogg 13 Phoenix Bobc 30.75 30.41 5
24 Lia Juriansz 13 Arizona Elit 30.80 2
25 Rylie Dickerson 13 Arizona Elit 31.11 2
26 Daizhane Colley 13 Mustangs TC 31.20 4
27 Octobria Saddler 12 Arizona Elit 31.41 1
28 Tatianna Berryhill 13 Arizona Tita 33.00 31.45 5
29 Kayla Young 13 Northwest Xp 30.30 31.55 6
30 Lauren Kile 13 Arizona Elit 31.91 4
31 Sara Brancati 13 Arizona Elit 31.98 3
32 Kara Thomas 12 AZ Flames TC 34.19 32.23 4
33 Shanyiah Lindsay 12 Miles Per Ho 32.27 3
34 Imani Woods 13 Arizona Chee 33.08 1
35 Lexie Bowman 13 Arizona Elit 33.27 2
36 Bridgette Doucet 12 Pops TC 36.70 33.55 4
37 Nisa Lucas 12 Arizona Sain 33.67 4
38 Julianna Vanderhout 13 AZ Flames TC 34.74 1
39 Carissa Simonson 12 Phoenix Bobc 34.11 35.45 4
40 Paige Oberhaus 12 Arizona Elit 35.63 3
41 Bethany Martinez 13 Arizona Elit 36.10 3
42 Carolyne Ronai 12 AZ Flames TC 40.56 3
43 Carlisha Lynch 13 Arizona Sain 41.54 1
Event 403 400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
National: N 53.43 7/31/1994 Char Foster, Clearwater, FL
Name Age Team Seed Finals H#
============================================================================
1 Alexis Roberts 13 Arizona Chee 1:00.00 1:02.12 6
2 Imani Adams 12 Arizona Chee 1:00.00 1:03.00 6
3 Jaquada Adams-Scott 13 Do Right TC 1:12.00 1:05.71 4
4 Angela Robinson 12 Arizona Risi 1:05.95 1
5 Savannah Coleman 13 AZ Flames TC 1:05.01 1:06.01 6
6 Kyla Golston 12 Miles Per Ho 1:06.06 3
7 Beatriz Martinez 13 Arizona Chee 1:00.00 1:06.45 6
8 Monica Mcdonald 13 Arizona Spee 1:10.00 1:07.36 5
9 Kaylie Freeman 12 Mustangs TC 1:07.66 2
10 Shanice Tremble 12 Arizona Spee 1:07.70 2
11 Kendall Stokes 13 AZ Flames TC 1:06.50 1:08.01 5
12 Jazzmine Yarbrough 12 Arizona Tita 1:13.00 1:08.41 4
13 Sydney Mierau 13 Phoenix Bobc 1:08.90 1:08.47 5
14 Lia Juriansz 13 Arizona Elit 1:08.95 1
15 Tristen Vaughn 12 Aag Panther 1:13.32 1:10.02 4
16 Davilyn Rohr 12 Northwest Xp 1:12.00 1:10.06 4
17 Shannon Jackson 13 Aag Panther 1:05.88 1:10.36 6
18 Shaunise Jones 13 Arizona Spee 1:09.43 1:10.42 5
19 Cierra Reeves 12 Eternal Flam 1:15.00 1:10.82 3
20 Lilly Halton 13 Coldwater Ex 1:10.86 3
21 Madison Duecker 13 Feel The Hea 1:10.01 1:10.99 4
22 Jantzen Hale 13 Pops TC 1:08.50 1:11.18 5
22 Rylie Dickerson 13 Arizona Elit 1:11.18 3
24 Kayla Young 13 Northwest Xp 1:13.00 1:11.20 4
25 Cassidy Kamerman 13 AZ Flames TC 1:06.50 1:11.28 6
26 Lexie Bowman 13 Arizona Elit 1:11.37 2
27 Taylor Dyson 13 Phoenix Bobc 1:11.73 2
28 Victoria Kruger 12 Northwest Xp 1:07.00 1:12.82 5
29 Octobria Saddler 12 Arizona Elit 1:13.57 2
30 Alexandra Kasumovic 12 Eternal Flam 1:20.00 1:14.26 3
31 Lauren Kile 13 Arizona Elit 1:14.31 2
32 Imani Woods 13 Arizona Chee 1:10.00 1:14.69 5
33 Sara Brancati 13 Arizona Elit 1:16.01 1
34 Bethany Martinez 13 Arizona Elit 1:17.17 1
35 Kara Thomas 12 AZ Flames TC 1:15.00 1:17.59 3
36 Bridgette Doucet 12 Pops TC 1:20.55 1:17.60 3
37 Paige Oberhaus 12 Arizona Elit 1:19.83 2
38 Carissa Simonson 12 Phoenix Bobc 1:22.66 1
Event 404 800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
National: N 2:09.00 8/1/1998 Treani Swain, Los Angeles, CA
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Beatriz Martinez 13 Arizona Chee 2:30.00 2:35.66
2 Renee Dyson 13 Phoenix Bobc 2:42.90 2:36.03
3 Lizabeth Dyson 13 Phoenix Bobc 2:38.90 2:36.68
4 Mia Townsend 13 Arizona Chee 2:40.00 2:37.57
5 Sydney Mierau 13 Phoenix Bobc 2:50.40 2:38.98
6 Monica Mcdonald 13 Arizona Spee 2:47.49 2:39.30
7 Taylor Silva 13 Arizona Spee 2:51.42
8 Shaunise Jones 13 Arizona Spee 3:00.00 2:53.32
9 Cierra Reeves 12 Eternal Flam 3:00.00 2:54.91
10 Devin Gardner 13 Phoenix Bobc 2:55.45
11 Robyn June 13 Coldwater Ex 2:56.16
12 Imani Woods 13 Arizona Chee 3:05.27
Event 405 1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
National: N 4:36.90 7/28/1996 Rebecca Mitchell, Geneva, IL
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Julianna Vanderhout 13 AZ Flames TC 5:33.23 5:22.22
2 Savannah Gaffney 12 Phoenix Bobc 5:35.39
3 Cherokee Davis 12 Eternal Flam 5:35.00 5:46.80
4 Mia Townsend 13 Arizona Chee 5:48.18
5 Robyn June 13 Coldwater Ex 6:10.84
6 Devin Gardner 13 Phoenix Bobc 6:18.25
Event 409 3000 Meter Race Walk Youth Girls
=========================================================================
National: N 14:46.46 7/30/1992 Anya-Marie Ruso, Fayetteville, AR
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Emilie Thomas 12 Northwest Xp 23:01.95
Event 411 100 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
National: N 10.94 7/28/2000 Michael Grant, Decatur, GA
Name Age Team Seed Finals H#
============================================================================
1 Orlando Coleman 13 Mustangs TC 12.19 12.09 6
2 Oche Myers 12 Arizona Puma 12.47 12.11 6
3 Eric Keswick 13 Northwest Xp 12.80 12.19 6
4 Dallas Harrington 13 Mustangs TC 12.90 12.31 6
5 D'Amani Grayer 13 Arizona Chee 12.90 12.36 6
6 Jorgen Holgerson 13 AZ Flames TC 12.90 12.69 6
7 Levi Wallace 13 Arizona Tita 13.00 12.82 5
8 Kejavon Moore 13 Do Right TC 13.48 12.83 5
9 Domanick Page-Whitaker 12 Mustangs TC 13.70 12.95 4
9 Tevin Mayfield 12 Arizona Chee 12.95 2
11 Dj Hampton 13 Arizona Puma 13.12 13.01 5
12 Richard Haywood 13 Do Right TC 13.48 13.06 5
13 Angel Nunez 13 Northwest Xp 13.10 13.12 5
14 Daniel Estrada 13 AZ Flames TC 13.17 13.15 5
15 Aaron Aubrey 13 Arizona Elit 13.27 1
16 Sabatian Torres 12 Miles Per Ho 13.31 2
17 Gaige Funkhouser 13 AZ Flames TC 13.42 13.32 5
18 Trevor Osborne 13 Northwest Xp 13.80 13.46 4
19 Hayden Pate 13 Northwest Xp 13.50 13.61 5
20 Markell Simmons 12 Arizona Tita 13.00 13.63 6
21 Stephon Wells 14 Arizona Elit 13.65 1
22 Will Hooper 13 Arizona Puma 14.12 13.68 4
23 Roshon Roomes 12 AZ Flames TC 14.00 13.95 4
24 Roy Turner 12 Do Right TC 14.46 13.97 4
25 Emmanuel Butler 12 Do Right TC 14.46 14.00 4
26 Christian Mouer 13 Phoenix Bobc 14.01 1
27 Deantae Fuller 12 Arizona Tita 13.00 14.14 6
28 Eriell Odhams 13 Arizona Sain 14.19 1
29 Seantre Luster-Smith 13 Arizona Tita 13.00 14.23 6
30 Austin Dancer 13 Arizona Puma 14.69 14.31 3
31 Tristin Decker 12 Northwest Xp 14.50 14.43 4
32 Julian Goodman 13 Mustangs TC 15.05 14.67 3
33 Gage Crittenden 13 Mustangs TC 14.86 14.68 3
34 Deon Vargas 12 Arizona Sain 14.70 1
35 Jermaine Platt-Jones 12 Do Right TC 15.13 14.82 3
36 Wesley Gray 12 Northwest Xp 15.50 15.27 3
37 Jordon Thompson 12 AZ Flames TC 15.29 2
38 Tyler Williams 13 Arizona Sain 15.49 1
39 Trevor Whitman 12 Northwest Xp 17.30 15.60 3
40 Straje Nixon 12 Coldwater Ex 16.53 2
41 Stone Stockton 12 Mustangs TC 16.55 1
42 Nikaeus Mercer 12 Do Right TC 17.44 2
43 Ira Hill 12 Arizona Chee 17.92 2
Event 412 200 Meter Dash Youth Boys
===================================================================================
National: N 21.84 7/29/2000 Michael Grant, Decatur, GA
Name Age Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Eric Keswick 13 Northwest Xp 25.20 24.65 6
1 Jorgen Holgerson 13 AZ Flames TC 26.41 24.65 6
3 Oche Myers 12 Arizona Puma 24.85 24.82 6
4 Orlando Coleman 13 Mustangs TC 25.22 25.30 6
5 Dallas Harrington 13 Mustangs TC 25.81 25.54 6
6 Domanick Page-Whitaker 12 Mustangs TC 26.09 26.37 6
7 Richard Haywood 13 Do Right TC 26.78 26.42 5
7 Kejavon Moore 13 Do Right TC 26.48 26.42 6
9 Daniel Estrada 13 AZ Flames TC 27.69 26.71 5
10 Hayden Pate 13 Northwest Xp 27.60 26.78 5
11 D'Amani Grayer 13 Arizona Chee 26.00 27.17 6
11 Angel Nunez 13 Northwest Xp 27.50 27.17 5
13 Dj Hampton 13 Arizona Puma 27.22 27.22 5
14 Sabatian Torres 12 Miles Per Ho 27.89 2
15 Michael Gibson 12 Mustangs TC 28.60 28.26 5
16 Stephon Wells 14 Arizona Elit 28.42 2
17 Aaron Aubrey 13 Arizona Elit 28.49 1
18 Roshon Roomes 12 AZ Flames TC 28.99 28.56 4
19 Michael Coleman 12 Mustangs TC 30.00 28.85 4
20 Trevon Bosley-Young 12 Northwest Xp 29.50 29.54 4
21 Tristin Decker 12 Northwest Xp 30.30 29.75 4
22 Eriell Odhams 13 Arizona Sain 32.88 30.08 3
23 Jermaine Platt-Jones 12 Do Right TC 37.25 30.33 2
24 Gage Crittenden 13 Mustangs TC 30.45 31.02 4
25 Julian Goodman 13 Mustangs TC 32.78 31.25 3
26 Jordon Thompson 12 AZ Flames TC 33.00 1
27 Tyler Williams 13 Arizona Sain 34.73 34.15 3
28 Stone Stockton 12 Mustangs TC 36.32 34.47 3
29 Straje Nixon 12 Coldwater Ex 34.95 1
30 Ira Hill 12 Arizona Chee 38.26 1
Event 413 400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
National: N 47.16 8/1/1993 William Obea Moore, Los Angeles, CA
Name Age Team Seed Finals H#
============================================================================
1 Eric Keswick 13 Northwest Xp 54.10 53.06 6
2 Kejavon Moore 13 Do Right TC 59.00 57.63 6
3 Levi Wallace 13 Arizona Tita 59.00 58.05 6
4 Hayden Pate 13 Northwest Xp 59.10 58.08 6
5 Gaige Funkhouser 13 AZ Flames TC 59.95 58.27 5
6 Chad Williford 13 Northwest Xp 1:02.00 58.31 5
7 Braxton Nickerson 13 Do Right TC 59.00 58.44 6
8 Domanick Page-Whitaker 12 Mustangs TC 1:02.04 58.77 5
9 Richard Haywood 13 Do Right TC 59.00 58.80 6
10 Andrew Powles 13 Arizona Puma 1:02.50 59.80 4
11 Trevor Osborne 13 Northwest Xp 1:01.00 1:00.54 5
12 Orlando Coleman 13 Mustangs TC 1:02.18 1:00.98 5
13 Dallas Harrington 13 Mustangs TC 58.67 1:01.37 6
14 Angel Nunez 13 Northwest Xp 1:02.00 1:01.90 5
15 Oche Myers 12 Arizona Puma 1:00.58 1:01.94 5
16 Michael Gibson 12 Mustangs TC 1:04.72 1:02.33 4
17 D'Amani Grayer 13 Arizona Chee 1:00.00 1:02.67 5
18 Stephon Wells 14 Arizona Elit 1:03.23 2
19 Mufasa Guerrero 12 Coldwater Ex 1:03.74 2
20 Sabatian Torres 12 Miles Per Ho 1:03.96 2
21 Rj Ayala 12 Northwest Xp 1:18.00 1:05.93 3
22 Michael Coleman 12 Mustangs TC 1:09.30 1:06.24 4
23 Tristin Decker 12 Northwest Xp 1:11.00 1:06.44 3
24 Trevon Bosley-Young 12 Northwest Xp 1:07.00 1:06.64 4
25 Jesse Jackson 13 Arizona Spee 1:07.51 2
26 Christian Mouer 13 Phoenix Bobc 1:07.60 1:07.97 4
27 Gage Crittenden 13 Mustangs TC 1:08.48 2
28 Wesley Gray 12 Northwest Xp 1:25.00 1:08.93 3
29 Aaron Aubrey 13 Arizona Elit 1:09.24 2
30 Nicholas Bolligar 12 Arizona Puma 1:15.84 1:09.71 3
31 Trevor Whitman 12 Northwest Xp 1:28.00 1:10.20 3
32 Emmanuel Butler 12 Do Right TC 1:09.00 1:11.04 4
33 Roy Turner 12 Do Right TC 59.00 1:12.45 6
34 Zachery Acuna 12 Northwest Xp 1:20.00 1:12.93 3
Event 414 800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
National: N 1:56.36 7/28/2001 Cody Harper, Albuquerque,NM
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Chad Williford 13 Northwest Xp 2:18.51
2 Fred Orlie 13 Phoenix Bobc 2:25.00 2:26.45
3 Dustin Gabrych 13 Arizona Spee 2:36.60 2:27.87
4 Rj Ayala 12 Northwest Xp 2:29.96
5 Dalton Radcliffe 13 Phoenix Bobc 2:33.39
6 Timothy Duckworth 12 Phoenix Bobc 2:40.00 2:37.74
7 Alex Lavenue 12 Phoenix Bobc 2:41.24
8 Jesse Jackson 13 Arizona Spee 2:42.29
9 Ryan Sullivan 13 Northwest Xp 2:43.16
10 Zachery Acuna 12 Northwest Xp 2:43.64
11 Jacob Bruno 12 Pops TC 2:50.50 2:49.23
12 Conner Gomez 13 Mustangs TC 3:12.81 2:55.91
Event 415 1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
National: N 4:04.72 7/10/1983 Jason Lineau, Fresno, Ca
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Fred Orlie 13 Phoenix Bobc 5:03.00 5:06.21
2 Mufasa Guerrero 12 Coldwater Ex 5:13.94
3 Dustin Gabrych 13 Arizona Spee 6:12.00 5:14.98
4 Tristan Dicke 12 Arizona Elit 5:16.54
5 Chad Williford 13 Northwest Xp 5:21.25
6 Rj Ayala 12 Northwest Xp 5:25.28
7 Trace Langley 12 Aag Panther 5:44.06 5:27.55
8 Zachery Acuna 12 Northwest Xp 5:38.54
9 Jacob Bruno 12 Pops TC 5:30.50 5:41.32
10 Liam Nguyen 12 Arizona Puma 5:50.14
11 Alex Lavenue 12 Phoenix Bobc 5:57.67
Event 416 3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
National: N 9:08.86 7/31/1993 Tom Caughlan, Mason City, IA
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Mufasa Guerrero 12 Coldwater Ex 10:51.71
2 Tristan Dicke 12 Arizona Elit 10:59.63
3 Ryan Sullivan 13 Northwest Xp 11:27.01
Event 421 100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
=========================================================================
National: N 14.01 6/9/2001 Domenique Manning, Rialto, CA
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Sherrelle Jordan 13 Arizona Chee 15.00 15.10
2 Anna Sundstedt 12 Phoenix Bobc 16.44
3 Victoria Kruger 12 Northwest Xp 19.08
4 Kayleigh Zobel 13 Unattached 22.40
Event 422 200 Meter Hurdles (30") Youth Girls
=========================================================================
National: N 26.63 7/31/1994 Char Foster, Clearwater, FL
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Sherrelle Jordan 13 Arizona Chee 28.00 30.11
2 Alexandra Kasumovic 12 Eternal Flam 38.53
Event 431 100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
=========================================================================
National: N 12.94 7/28/1991 Tyrone Butterfield, Miami, Fl
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Tevin Mayfield 12 Arizona Chee 17.42
2 Timothy Duckworth 12 Phoenix Bobc 16.22 18.18
3 Braxton Nickerson 13 Do Right TC 18.67
4 Roshon Roomes 12 AZ Flames TC 19.11
5 Emmanuel Butler 12 Do Right TC 19.66
6 Muhammad Oliver 12 Arizona Pant 16.25 21.37
7 Roy Turner 12 Do Right TC 21.89
Event 432 200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
=========================================================================
National: N 24.83 7/30/1995 Chris Hickman, Houston, TX
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Tevin Mayfield 12 Arizona Chee 30.08
2 Muhammad Oliver 12 Arizona Pant 30.40
3 Braxton Nickerson 13 Do Right TC 31.19
4 Emmanuel Butler 12 Do Right TC 35.60
5 Roy Turner 12 Do Right TC 36.31
Event 442 4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
National: N 3:45.90 8/1/1993 Southern California SC, Inglewood, CA
M.Teele, R.Caruthers, M.Edmunson, R.Payne
Team Seed Finals
=========================================================================
1 Arizona Cheetahs 'A' 4:00.00 4:29.92
1) Imani Adams 12 2) Sherrelle Jordan 13
3) Beatriz Martinez 13 4) Imani Woods 13
2 Arizona Cheetahs 'B' 4:00.00 4:37.97
1) Biance Finn 13 2) Alexis Roberts 13
3) Mia Townsend 13 4) Tope Williams 12
3 Phoenix Bobcats 'A' 4:41.55
1) Lizabeth Dyson 13 2) Renee Dyson 13
3) Taylor Dyson 13 4) Sydney Mierau 13
Event 443 4x800 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
National: N 9:17.51 8/1/1999 LA Jets, Los Angles, CA
Delemen, Solomon, Swain, McKinney
Team Seed Finals
=========================================================================
1 AZ Flames TC Youth 'A' 10:39.01
1) Alysoune Coleman 12 2) Savannah Coleman 13
3) Taylor Frick 12 4) Julianna Vanderhout 13
2 Phoenix Bobcats 'A' 10:49.03
1) Lizabeth Dyson 13 2) Renee Dyson 13
3) Savannah Gaffney 12 4) Devin Gardner 13
Event 451 4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
National: N 43.51 7/29/2000 Boynton Beach, TC
W.Dix, M.Dowdell, J.Wimbley, D.Owen
Team Seed Finals
=========================================================================
1 Northwest Xpress TC 'A' 49.30 49.14
1) Eric Keswick 13 2) Angel Nunez 13
3) Trevor Osborne 13 4) Chad Williford 13
2 AZ Flames TC Youth 'A' 56.00 50.00
1) Daniel Estrada 13 2) Gaige Funkhouser 13
3) Jorgen Holgerson 13 4) Roshon Roomes 12
3 Arizona Titans 'A' 51.00
1) Deantae Fuller 12 2) Seantre Luster-Smith 13
3) Markell Simmons 12 4) Markquise Simmons 12
Event 461 High Jump Youth Girls
=========================================================================
National: N 5-08.50 6/8/1986 Chrissy Mills, Tarzana, CA
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Britta Nordstrom 13 Phoenix Bobc 1.40m
2 Anna Sundstedt 12 Phoenix Bobc 1.30m
3 Mia Townsend 13 Arizona Chee 1.25m
3 Sumerr Carradine 12 Arizona Tita 1.25m
5 Emilie Thomas 12 Northwest Xp 1.15m
5 Carissa Simonson 12 Phoenix Bobc 1.15m
Event 463 Long Jump Youth Girls
=========================================================================
National: N 19-11 6/20/1998 Tracee Thomas, Rialto, CA
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Jantzen Hale 13 Pops TC 3.78m 4.40m
2 Britta Nordstrom 13 Phoenix Bobc 4.20m
3 Sarah Edmondson 13 AZ Flames TC 4.00m 4.09m
4 Jonaye Muldron 12 Miles Per Ho 3.85m
5 Kayla Young 13 Northwest Xp 3.78m
6 Davilyn Rohr 12 Northwest Xp 3.68m
7 Sydni Atchinson 12 Arizona Sain 3.54m
8 Anna Sundstedt 12 Phoenix Bobc 3.36m
9 Shanyiah Lindsay 12 Miles Per Ho 3.27m
10 Carissa Simonson 12 Phoenix Bobc 3.19m
11 Nisa Lucas 12 Arizona Sain 2.99m
11 Bridgette Doucet 12 Pops TC 2.74m 2.99m
13 Nicole Gray 12 Northwest Xp 2.85m
14 Alexandra Kasumovic 12 Eternal Flam 2.78m
15 Jazzmine Yarbrough 12 Arizona Tita 2.64m
16 Carlisha Lynch 13 Arizona Sain 2.34m
-- Emilie Thomas 12 Northwest Xp ND
-- Tope Williams 12 Arizona Chee ND
-- Sapphire Dowhan 12 Unattached ND
-- Madison Duecker 13 Feel The Hea 4.25m ND
-- Amanda Brown 13 AZ Flames TC ND
-- Navarro Sarahi 12 Arizbushmast ND
Event 465 Shot Put (6#) Youth Girls
=========================================================================
National: N 52-01.25 1976 Susie Ray, Orange, CA
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Katie Whitley 13 AZ Flames TC 9.42m
2 Biance Finn 13 Arizona Chee 8.88m
3 Anna Sundstedt 12 Phoenix Bobc 8.77m
4 Taleisha Thompson 12 Do Right TC 8.84m 8.63m
5 Jantzen Hale 13 Pops TC 7.62m 8.44m
6 Reneedra Adams 13 Arizona Gold 7.59m
7 Zaleika Lewis 12 Northwest Xp 7.06m
8 Erin Fakler 13 Unattached 6.86m
9 Davilyn Rohr 12 Northwest Xp 6.01m
10 Nicole Gray 12 Northwest Xp 4.55m
-- Cherokee Davis 12 Eternal Flam 7.70m ND
-- Shanice Tremble 12 Arizona Spee ND
-- Regea Llerenas 13 AZ Flames TC ND
-- Sapphire Dowhan 12 Unattached ND
Event 466 Discus Throw (1K) Youth Girls
=========================================================================
National: N 152-00 2/23/1990 Suzy Powell, Modesto, CA
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Cherokee Davis 12 Eternal Flam 20.07m 23.33m
2 Taleisha Thompson 12 Do Right TC 21.96m
3 Erin Fakler 13 Unattached 19.63m
4 Taylor Dyson 13 Phoenix Bobc 15.72m 19.53m
5 Reneedra Adams 13 Arizona Gold 17.86m
6 Zaleika Lewis 12 Northwest Xp 16.40m
7 Katie Whitley 13 AZ Flames TC 15.34m
8 Nicole Gray 12 Northwest Xp 10.40m
Event 467 Javelin Throw (600G) Youth Girls
=========================================================================
National: N 122-00 7/30/2000 Kaitlin Nazario, Dover, NJ
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Renee Dyson 13 Phoenix Bobc 31.00m 34.02m
2 Lizabeth Dyson 13 Phoenix Bobc 26.00m 28.97m
3 Taylor Dyson 13 Phoenix Bobc 25.99m 28.10m
4 Katie Whitley 13 AZ Flames TC 19.96m
5 Taleisha Thompson 12 Do Right TC 18.70m
6 Zaleika Lewis 12 Northwest Xp 17.11m
7 Emilie Thomas 12 Northwest Xp 16.52m
8 Savannah Scott 12 AZ Flames TC 13.41m
9 Davilyn Rohr 12 Northwest Xp 13.14m
10 Nicole Gray 12 Northwest Xp 11.29m
-- Sapphire Dowhan 12 Unattached ND
Event 471 High Jump Youth Boys
=========================================================================
National: N 6-04.75 7/24/1998 Donovan Kilmartin, Boise, ID
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Trevon Bosley-Young 12 Northwest Xp 1.60m
2 Austin Walashek 12 Arizona Puma 1.50m
3 Trevor Osborne 13 Northwest Xp 1.45m
3 Carter Radke 12 Arizona Puma 1.45m
5 Muhammad Oliver 12 Arizona Pant 1.40m
5 Timothy Duckworth 12 Phoenix Bobc 1.55m 1.40m
7 Austin Dancer 13 Arizona Puma 1.35m
8 James Kondziola 13 Arizona Risi 1.30m
-- Nicholas Bolligar 12 Arizona Puma NH
-- Seantre Luster-Smith 13 Arizona Tita NH
Event 473 Long Jump Youth Boys
=========================================================================
National: N 23-00.50 1976 Anthony Gibson, San Fernando, CA
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Levi Wallace 13 Arizona Tita 5.38m 4.98m
2 Muhammad Oliver 12 Arizona Pant 4.97m
3 Tevin Mayfield 12 Arizona Chee 4.96m
4 Will Hooper 13 Arizona Puma 4.80m
5 Timothy Duckworth 12 Phoenix Bobc 4.79m 4.62m
6 Gaige Funkhouser 13 AZ Flames TC 4.45m
7 Austin Dancer 13 Arizona Puma 4.36m
8 Dalton Radcliffe 13 Phoenix Bobc 4.38m 4.22m
9 Seantre Luster-Smith 13 Arizona Tita 4.20m
10 Sabatian Torres 12 Miles Per Ho 4.08m
11 Eriell Odhams 13 Arizona Sain 3.35m 3.65m
12 Jordon Thompson 12 AZ Flames TC 3.51m
13 Tyler Williams 13 Arizona Sain 3.27m 3.46m
14 Nicholas Bolligar 12 Arizona Puma 3.41m
15 Stone Stockton 12 Mustangs TC 3.36m 3.15m
16 Trevor Whitman 12 Northwest Xp 3.11m
-- Deon Vargas 12 Arizona Sain ND
-- Benjamin Bohi 13 Arizona Puma ND
-- Jorgen Holgerson 13 AZ Flames TC ND
-- John Jackson 13 Pops TC 4.57m ND
-- Cory White 13 Miles Per Ho ND
-- Trevon Bosley-Young 12 Northwest Xp ND
-- Carter Radke 12 Arizona Puma ND
-- Andrew Powles 13 Arizona Puma ND
-- Wesley Gray 12 Northwest Xp ND
-- Jermaine Platt-Jones 12 Do Right TC ND
Event 475 Shot Put (4K) Youth Boys
=========================================================================
National: N 63-03.50 7/28/1996 Chris Sprague, Eugene, OR
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Austin Walashek 12 Arizona Puma 10.62m
2 Nikaeus Mercer 12 Do Right TC 10.06m 9.58m
3 Jordan Howard 13 Northwest Xp 8.60m
4 Zach Harris 12 Northwest Xp 8.55m
5 Mufasa Guerrero 12 Coldwater Ex 7.72m
6 James Holmen 12 Mustangs TC 8.21m 7.58m
7 Markquise Simmons 12 Arizona Tita 7.53m
8 Anthony Montanez 12 Arizbushmast 5.79m
9 Ira Hill 12 Arizona Chee 4.90m
-- Cesar Garcia 12 Arizbushmast ND
-- Alisha Bailey 13 Arizona Tita ND
-- Javon Johnson 12 Unattached ND
-- John Jackson 13 Pops TC 11.28m ND
-- Nick Layson 13 Northwest Xp ND
Event 476 Discus Throw (1K) Youth Boys
=========================================================================
National: N 201-10 6/3/1995 Joel Armitage, Omaha, NE
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Nikaeus Mercer 12 Do Right TC 27.98m
2 Zach Harris 12 Northwest Xp 27.71m
3 James Holmen 12 Mustangs TC 22.32m
4 Jordan Howard 13 Northwest Xp 18.49m
5 Anthony Montanez 12 Arizbushmast 14.41m
-- Nick Layson 13 Northwest Xp ND
-- Alisha Bailey 13 Arizona Tita ND
-- Cesar Garcia 12 Arizbushmast ND
-- Javon Johnson 12 Unattached ND
Event 477 Javelin Throw (600 G) Youth Boys
=========================================================================
National: N 176-06 7/6/2000 Brian Kerr, Vero Beach, FL
Name Age Team Seed Finals
=========================================================================
1 Austin Dancer 13 Arizona Puma 33.16m
2 Zach Harris 12 Northwest Xp 31.57m
3 Austin Walashek 12 Arizona Puma 29.24m
4 Jordan Howard 13 Northwest Xp 22.57m
5 Christian Mouer 13 Phoenix Bobc 21.40m
-- Nick Layson 13 Northwest Xp ND
-- Cesar Garcia 12 Arizbushmast ND
-- James Holmen 12 Mustangs TC ND